ویژه کنید
عکس و تصویر #استان_یزد و جاذبه های #گردشگری آن #قسمت_پنجم #آتشکده_یزد (زرتشتیان): آتشکده یزد محل نگهداری #آتش_مقدس زرتشتی ...

#استان_یزد و جاذبه های #گردشگری آن
#قسمت_پنجم
#آتشکده_یزد (زرتشتیان):
آتشکده یزد محل نگهداری #آتش_مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهره. ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده، از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد بشن.

آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنزه و شخصی به اسم «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن اونه. بازدیدکنندگان این آتشکده می تونن این آتش همیشه فروزان رو از پشت دیوار شیشه ای ببینن. آتشی که درون این آتشکده می سوزه، بیشتر از ۱۵۰۰ ساله که روشن مانده .

این آتش فروزه ای ست از آتش آتشکده کاریان در لارستان که به عقدای یزد آورده شد و نزدیک به ۷۰۰ سال در اونجا روشن نگه داشته شد و بعد در سال ۵۲۲ از عقدا به اردکان برده شد و نزدیک به ۳۰۰ سال هم در اردکان یزد بود و در سال ۸۵۲ از اردکان به این شهر برده شد.

نخست در محله ای به نام «خلف خان علی» در خانه یکی از #موبدان بزرگ به اسم «موبد تیرانداز آذرگشسب» نگهداری می شد و در سال ۱۳۱۳ پس از ساخته شدن این آتشکده به درون اون برده شد.
#آدرس: یزد خیابان آیت الله کاشانی، کوچه آتشکده
#ادامه_دارد...
#قسمت_پنجم
#هیربد
#لارستان

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...