ویژه کنید
عکس و تصویر #استان_یزد و جاذبه های #گردشگری آن #قسمت_هشتم #موزه_آب (خانه کلاهدوز): موزه آب یزد سال ۱۳۷۹ ...

#استان_یزد و جاذبه های #گردشگری آن
#قسمت_هشتم
#موزه_آب (خانه کلاهدوز):
موزه آب یزد سال ۱۳۷۹ توسط شرکت سهامی آب منطقه ای یزد افتتاح شد. این موزه در یکی از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد یعنی خانه کلاهدوزها که در سمت شمالی میدان امیرچخماق یزد جای داره قرار گرفته.

پنج طبقه بودن و گذشتن یک رشته #کاریز صدها ساله از میان این خانه تاریخی، ویژگی خاص این بناست و در پشت بام این خانه چاهیه که با #چرخ_چاه از آن آب می کشیدن و آب انبار خانه که در طبقه همکفه رو پر می کردن.

ساختمان این بنا ۷۲۰ متر مربعه و در سال ۱۲۶۶ به دستور حاج علی اکبر کلاهدوز که تاجر معروفی بوده ساخته شده. در گذشته دو قنات رحیم آباد و زارچ از زیر این خانه عبور می کردن و هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ در زیر این خانه در جریانه.

نقوش گچ کاری ساختمان خانه کلاهدوزها در نوع خودش کم نظیره و به نقش های گیاهی مشهوره و شامل نقش گل ها، گیاهان و حیوانات می شه.

این موزه محل مناسبی برای شناخت آثار و ابنیه های تاریخی مربوط به آبه و لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و لوازم ارزشمند دیگه ای دیده می شه.
#آدرس: یزد میدان امیرچخماق، ابتدای خیابان قیام
#ادامه_دارد...
#قسمت_هشتم
#خانه_کلاهدوزها
#قنوات

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...