ویژه کنید
عکس و تصویر بزرگان و دانشمندانی که شاگرد بانو نفیسه بودند طبق گفته بیشتر سیره نویسان ایشان حافظ ...

بزرگان و دانشمندانی که شاگرد بانو نفیسه بودند

طبق گفته بیشتر سیره نویسان ایشان حافظ کل قرآن کریم بوده اند و به گفته ابن خلکان: «سیده نفیسه در نقل روایت مهارت داشت و برخی از مشاهیر و بزرگان از او حدیث نقل کرده‌اند.» با آمدن او به مصر، عده بسیاری از اهل علم و حتی عده ای که در دستگاه حکومتی، مناصبی بالا داشتند نزدش می رفتند و از او حدیث می شنیدند یا آنکه روایاتی را نزدش قرائت می کردند و ایشان در صورت لزوم اصلاح می کردند .

همچنین برخی از دانشوران، قاضیان و حکیمان در خصوص امور دینی و مسایل شریعت با او به مشورت می پرداختند، اشکالات خویش را در امور تفسیر، حدیث و کلام مطرح می کردند و او به رفع ابهامات آنان مبادرت می نمود. از جمله افرادی که به منظور دریافت معارف به محل اقامت این بانو می رفتند و شاگردی ایشان را می کردند می توان به
به این افراد که از بزرگان عصر خود بودند اشاره کرد:
-محمد بن ادریس شافعی
-ذوالنون مصری
-بِشر بن حارث (بشر حافی)
-احمد بن محمد بن حنبل

محمد بن ادریس شافعی: او سومین فقیه بزرگ از فقهای اهل سنت است. گفته اند شافعی نماز تراویح را در مسجد سیده نفیسه در ماه رمضان می خواند و هر وقت برایش کسالتی روی می داد؛ یکی از اصحاب خود را نزد این بانو می فرستاد و طلب شفا می کرد و هنوز قاصد برنگشته بود که او به برکت تأثیر نفس سیده نفیسه سلامتی خویش را باز می یافت تا آنکه یک بار در بستر بیماری افتاد و به روش سابق از دختر حسن بن زید خواستار دعا گردید، نفیسه این بار به فرستاده شافعی گفت: «مَتَّعه اللّه ُ بالنَّظر الی وَجهه الکَریم؛ خداوند او را به لقای وجه کریمش بهره مند سازد.» چون پیک مخصوص پیام را آورد شافعی دانست که زمان مرگش فرا رسیده و وصیت کرد که نفیسه خاتون بر وی نماز بگذارد. وارد کردن جنازه شافعی در منزل نفیسه و نمازگزاردن او بر جنازه وی بالاترین مقام و موقعیت این بانو را در زمان خودش به اثبات می رساند و آشکارا نشان می دهد که وی تا چه اندازه مورد توجه عموم مسلمانان و خصوصا مشاهیر و خواص بوده است.

#مقبره #مصر #سیده #نغیسه #علوی #شیعه

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...