ویژه کنید
عکس و تصویر 💠 آیا وجود مبارک ولی عصر از ما راضی است یا نه؟ 🔹 در این ...

💠 آیا وجود مبارک ولی عصر از ما راضی است یا نه؟

🔹 در این بیانات نورانی ائمه(علیهم السلام) مخصوصاً وجود مبارک حضرت امیر برای همه برنامه‌های خاص دارند... یک معیاری حضرت به ما فهماند؛ چون هیچ فرقی بین وجود مبارک حضرت امیر و وجود مبارک حضرت ولیّ عصر که نیست. ما حالا دسترسی به حضرت نداریم و نمی‌توانیم وجود #امام_زمان را ببینیم بسیار خوب! اما دلمان می‌خواهد بدانیم از ما راضی است یا نه؟ این نه تنها آرزوی ماست بلکه وظیفه ما هست. حالا آن دیدن فیض خاصی است بسیار خوب! اما اولین وظیفه ما این است که امام آیا از ما راضی است یا نیست؟

🔹 این بیان نورانی که از ائمه(علیهم السلام) نقل کرد که «مَنْ مَاتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیَّة‏» منظور معرفت شناسنامه‌ای که نیست! امام را به اندازه شناسنامه شناختیم؛ اسم شریف ایشان چیست، پسر کیست، مادر ایشان کیست، اینکه مشکل ما را حل نمی‌کند! باید بدانیم حضرت از ما راضی است یا نه؟

🔹 یکی از جملات این است که این در کلمات قصار آمده است. در خطبه 220 آن خطبه که «قَدْ أَحْیَا عَقْلَهُ وَ أَمَاتَ نَفْسَهُ حَتَّی دَقَّ جَلِیلُهُ وَ لَطُفَ غَلِیظُهُ وَ بَرَقَ لَهُ لَامِعٌ کَثِیرُ الْبَرْق‏» که از علم حصولی به علم حضوری رسانده، به شهود و مشاهده رسانده، آن از غرر جمله‌های همین خطبه است. در بخش‌های دیگر حضرت فرمود من یک دوستی داشتم که او پیش من خیلی عزیز بود، حالا حضرت امیر یک کسی را به عظمت نگاه بکند! آن دوست حضرت امیر نه امام بود و نه امامزاده «کَانَ لِی أَخٌ فِی عَیْنِی عَظِیمٌ وَ کَانَ الَّذِی عَظَّمَهُ فِی عَیْنِی صِغَرُ الدُّنْیَا فِی عَیْنِهِ»  حالا یا درباره اباذر بود یا مقداد بود، اختلاف است فرمود من وقتی او را می‌دیدم یک مرد بزرگی را می‌دیدم. سابقه اینها که مشخص است، سابقه اینها بت‌پرستی بود. اینها در سایه تربیت غدیر نه سقیفه، این‌جور مردان را بپروراند.

🔹 حضرت امیر می‌فرماید: من وقتی او را می‌دیدم یک مرد بزرگی را می‌دیدم، او در چشمان من بزرگ بود؛ آن‌وقت ادله‌ آن را هم ذکر می‌کنند: «کَانَ الَّذِی عَظَّمَهُ فِی عَیْنِی صِغَرُ الدُّنْیَا فِی عَیْنِهِ»؛ هر چه که انسان را از خدا غافل می‌کند دنیاست، وگرنه زمین و آسمان اینها آیات الهی‌اند. این زمینی که «جُعِلَتْ لِیَ الْأَرْضُ مَسْجِداً وَ طَهُوراً» اینکه بد نیست، زمین آیه الهی است ﴿وَ فِی الْأَرْضِ آیاتٌ لِلْمُوقِنین‏﴾؛زمین و موجودات زمین اینها آیات الهی‌اند هر چه که انسان را از خدا غافل می‌کند دنیای اوست.

🔹 فرمود چون دنیا در چشم او کوچک بود، او در چشم من بزرگ بود، نه تنها از او راضی بودم؛ پس ما هم می‌توانیم باشیم. وجود مبارک ولیّ‌ عصر هم کاملاً همین فرمایش را دارد که من از فلان شخص راضی‌ام و در چشم من بزرگ است؛ برای اینکه دنیا در چشم او کوچک است. این راه باز است...

📚 { #درس_خارج 95/10/29}

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...