ویژه کنید
عکس و تصویر 🕋 روزی یک آیه از #قرآن_کریم 🕋 أَ لَمْ تَرَ إِلَی الَّذِی حَاجَّ إِبْراهِیمَ فِی ...

🕋 روزی یک آیه از #قرآن_کریم 🕋
أَ لَمْ تَرَ إِلَی الَّذِی حَاجَّ إِبْراهِیمَ فِی رَبِّهِ أَنْ آتاهُ اللَّهُ الْمُلْکَ إِذْ قالَ إِبْراهِیمُ رَبِّیَ الَّذِی یُحْیِی وَ یُمِیتُ قالَ أَنَا أُحْیِی وَ أُمِیتُ قالَ إِبْراهِیمُ فَإِنَّ اللَّهَ یَأْتِی بِالشَّمْسِ مِنَ الْمَشْرِقِ فَأْتِ بِها مِنَ الْمَغْرِبِ فَبُهِتَ الَّذِی کَفَرَ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ‌
آیا آن کس (نمرود) را که #خداوند به او پادشاهی داده بود، ندیدی که با #ابراهیم درباره‌ی پروردگارش محاجّه و گفتگو می‌کرد؟ زمانی که ابراهیم گفت: خدای من کسی است که #زنده می‌کند و می‌میراند، او گفت: من هم زنده می‌کنم و می‌میرانم. ابراهیم گفت: #خداوند #خورشید را از مشرق می‌آورد، پس تو (که می‌گویی حاکم بر جهان هستی،) خورشید را از مغرب بیاور. (در اینجا بود که) آن مرد #کافر مبهوت و وامانده شد. و خداوند #قوم_ستمگر را هدایت نمی‌کند.
#قرآن_کریم . #سوره_بقره . آیه 258
پیام ها
1- هرکس هرچه دارد از اوست. #کافران نیز در دنیا از #نعمت‌های او بهره‌مند می‌شوند، ولی از آن سوء استفاده می‌کنند. «آتاهُ اللَّهُ»
2- قدرت و #حکومت می‌تواند عامل #استکبار و #غرور گردد. «آتاهُ اللَّهُ الْمُلْکَ ... أَنَا أُحْیِی وَ أُمِیتُ ...»
3- توجّه به #افکار_عمومی و #قضاوت_مردم لازم است. گرچه پدیده‌ی #حیات یکی از راههای #خداشناسی است و جواب نمرود صحیح نبود، ولی آن بحث‌ها و مجادله‌ها، افکار عمومی را پاسخ نمی‌گفت. «رَبِّیَ الَّذِی یُحْیِی وَ یُمِیتُ»
4- مغالطه و سفسطه، ترفند اهل باطل است. «أَنَا أُحْیِی وَ أُمِیتُ»
5- حقّ، اگر منطقی و مستدل ارائه شود، بر #باطل #پیروز و #حاکم است. «فَأْتِ بِها مِنَ الْمَغْرِبِ فَبُهِتَ الَّذِی کَفَرَ»
6- در مباحثه‌ها از استدلال‌های فطری، عقلی و عمومی استفاده کنید، تا مخالفِ لجوج نیز مقهور و مبهوت شود. «فَبُهِتَ الَّذِی کَفَرَ»
7- کافر ظالم است، زیرا به خود ومقام انسانیّت ظلم کرده است. «لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ»
#حجت_الاسلام_محسن_قرائتی . #تفسیر_نور . ج 1 . ص 413
🎁 #گنجینه_علوی_ساوجی 🎁 7597
@srazsaveh
http://srazsaveh.ir

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...