ویژه کنید
عکس و تصویر #گل_مالی_عزاداری پرسش ❔ گل در سر مالیدن در روز عاشورا #خرافه و غیر شرعی نیست ...

#گل_مالی_عزاداری

پرسش

❔ گل در سر مالیدن در روز عاشورا #خرافه و غیر شرعی نیست ❗ ️

💠 #پاسخ💠

👌 به گزارش خبرنگار خیمه گاه باشگاه خبرنگاران، در شهر خرم آباد لرها توجه زیادی به مراسم سوگواری ماه محرم دارند.

❕ بنابراین گزارش؛ در این مراسم گل #نماد عزاداری و ماتم، از داغ سوگ سیاوش برای ایرانیان است که امروزه لرها وارث این رسم در روزهای عزا هستند.در این منطقه چند روز مانده به عاشورا عده‌ای جهت روشن کردن آتش در صبح عاشورا، هیزم جمع‌آوری می‌کنند. آنها پیش بینی می‌کنند اگر در روز عاشورا هوا سرد شده عزاداران از سرما حفظ شوند.

🔸 براساس این گزارش؛ آنها در صبح عاشورا قبل از طلوع آفتاب با صدای آشنا و دلگیر ساز و دهل  جمعیت عزادار را به سوی میدان شهر و خره( گل) عاشورا فرا می‌خوانند.دسته‌های عزاداری سینه زنان به سمت میدان شهر می روند و در حالی که #غرق در گل هستند این مراسم را تا ظهر ادامه می‌دهند.

👌 در روایات فراوانی آمده است که شیعیان باید الگویشان اهل البیت علیهم السلام باشند وسبب خوش نامی آنان شوند نه با انجام افعال موهن و سخیف وکلمات نامناسب سبب #سستی آنان و مذهبشان شوند

📚 بحار الانوار،ج65 ص149 باب19

❕ بر این اساس آنچه امروزه به عنوان سنت گل مالی در عزاداری در برخی مناطق رواج دارد که گل ها تمام سر و روی عزادار را فرا می گیرد و موجبات تمسخر و خواری افراد و مذهب را نزد #بیگانگان فراهم می کند از جمله اموری است که مورد نهی می تواند باشد با توجه به آنکه خداوند مومن را عزیز می شمارد و از انجام اموری که موجب خواری او می گردد نهی کرده است ؛ « عزت مخصوص خدا و رسول و #مومنان است » ( منافقون 8)

🔸 بله اگر مقدار کمی گل به عنوان نمادی برای عزاداری به سر با لباس مالیده شود اشکالی در آن نیست اما پوشاندن خود از گل به هیچ عنوان #رجحان شرعی و عقلایی ندارد و بهتر پرهیز از آن است .

❕ در فتوایی از مقام معظم رهبری نقل شده است ؛

« کیفیت گِل یا خاک به بدن مالیدن یا بعضی جاها کاه روی سر می‌ریزند فرق می‌کند. بعضی جاها روز عاشورا گلی بر سر می‌مالند یا کاه بر سر می‌ریزند که نشان دهند عزادار هستند. اما اگر به حدی برسد که سخیف باشد یا زشت باشد و طرف انگشت نما شود یا اینکه دشمنان از همین اعمال علیه #مکتب اهل بیت پیروان مکتب اهل بیت سوءاستفاده کنند، موجب وهن باشد بله حرام است. بنابراین اگر در حد ساده‌ای باشد که به آن مراتب نرسد و طرف صرفا خود را عزادار نشان دهد این اشکالی ندارد. اما اگر در حدی باشد که طرف یا انگشت نما می‌شود و زشت و سبک است یا موجب وهن باشد، این جایز نیست »

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...