ویژه کنید
عکس و تصویر #کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید #The_Holy_Quran #one_verse_from_the_Holy_Quran وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ ...

#کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید
#The_Holy_Quran
#one_verse_from_the_Holy_Quran
وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَ الصِّدِّیقِینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِینَ وَ حَسُنَ أُولئِکَ رَفِیقاً * ذلِکَ الْفَضْلُ مِنَ اللَّهِ وَ کَفی‌ بِاللَّهِ عَلِیماً
و هر کس که از #خدا و #پیامبر اطاعت کند، پس آنان (در قیامت) با کسانی همدم خواهند بود که #خداوند بر آنان نعمت داده است، مانند #پیامبران، #صدیقان ، #شهیدان و #صالحان و اینان چه همدم‌های خوبی هستند* این همه تفضّل از سوی خداست و خداوند برای آگاه بودن بس است.
نکته های آیه : در سوره‌ی حمد در کنار صراط مستقیم، گروه‌ «أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ» آمده بود، و این بار دوم است که در کنار آیه‌ی صراط مستقیم، گروه‌ «أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ» مطرح است. گویا غیر از انبیا و شهدا و صدّیقان و صالحان، دیگران بیراهه می‌روند و راه مسقیم ، منحصراً راه یکی از این چهار گروه است. در روایات، بهترین نمونه‌ی صدّیقان، #امامان_معصوم_علیهم_السلام و صدّیقه، فاطمه‌ی #زهرا_علیها_السلام معرّفی شده است. مراد از «شهدا»، یا کشتگان میدان جهادند، یا گواهان اعمال در قیامت. #همنشینی_با_انبیا در دنیا برای همه‌ی پیروان واقعی امکان ندارد، بنابراین مراد آیه همنشینی در آخرت است.
پیام های آیه :
1- قرار گرفتن در راه انبیا و شهدا و داشتن رفقای خوب، جز با اطاعت از فرمان خدا و رسول به دست نمی‌آید.
2- رفیق خوب، انبیا، شهدا، صدّیقان و صالحانند. رفقای دنیایی را هم باید با همین خصلتها گزینش کرد.
3- اطاعت از رسول، پرتوی از اطاعت خدا و در طول آن است، پس با توحید، منافاتی ندارد.
4- پاداش اطاعت از پیامبر، همجواری با همه‌ی انبیاست. چون همه یک نورند و یک هدف دارند و اطاعت از یکی، همراه شدن با همه است.
5- آگاه بودن خدا، بهترین عامل تشویق برای انجام وظیفه است.
6- مقام نبوّت از مقام صدّیقین و شهدا و صالحین بالاتر است .
منبع : #تفسیر_نور #استاد_حجه_الاسلام_محسن_قرائتی . جلد 2 . ص 102
#گنجینه_علوی_ساوجی
@srazsaveh
#قرآن_مجید #سوره_نساء_آیه69 #سوره_نساء_آیه70 #کلام_الهی #شف7884

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...