ویژه کنید
عکس و تصویر آخرین خبر : عاشقانه های فاخر را بشناسید وضوع عشق در حوزه کتاب ایران همیشه ...

آخرین خبر : عاشقانه های فاخر را بشناسید
وضوع عشق در حوزه کتاب ایران همیشه با آثار میانمایه و سطحی گره خورده بوده اما در سالهای اخیر موج جدیدی از آثار فاخر و تحلیلی، رُمانهای شاخص و جدی، نوید بخش جریانی نو و عمیق در پرداختن به این مقوله همیشه بحث انگیز شده اند.
مفهوم عام عشق و دوستی و شاخه ی خاصی از آن یعنی عشق رمانتیک و دوستی انسانی همیشه از مورد توجه ترین و پُرفروش ترین حوزه های موضوعی نشر بوده و حجم انبوه کتابهای منتشره در این حوزه گواه این استقبال و توجه جامعه است که از هر زبان قصه عشق را می شنوند نا مکرر است.
عمومیت و همه گیری موضوع باعث شده است که در سطوح کیفی مختلفی به این مبحث پرداخته شود. اما متاسفانه عموم کتابهای منتشره سالهای گذشته تر در موضوع عشق انسانی و رمانتیک، کتابهایی عامه پسند، کم مایه و به اصطلاح زرد بوده اند. این کتابها چه به صورت رمان و چه با رویکردهای روانشناختی و مشاوره محور، چه تالیف و چه ترجمه، کتابهای جدی ای نبوده اند و همین میانمایگی و عامه پسندی جاری در کتابها باعث شده است که این حوزه از نظر فرهیختگانِ سخت پسندتر عموما دستکم گرفته شود. اما خوشبختانه در طی سالهای گذشته و به ویژه در حوزه ترجمه با تغییر ذائقه ها و گزینش های مطلوب‌ترِ مترجمین و مؤلفین، کتابهای منتشر شده در این حوزه از نظر مفهومی یک سر و گردن بهتر شده و بهبود محتوایی پیدا کرده اند. گواه این روند رو به پیشرفت، غنا و جدیت کتاب‌های چاپ شده در سال‌های اخیر است که در این حوزه در تمامی انواع روانشناسی، داستانی و خصوصا تحلیلی-فلسفی چاپ شده اند.
در فهرست زیر در دو دسته داستانی‌ها و تحلیلی (فلسفی) ها کتاب‌های مطرح، جدی و برجسته را که به تازگی منتشر شده اند، معرفی می‌شود. بیشتر کتاب‌ها، چاپ اولیِ دوسال اخیر (از ابتدای سال 1396) هستند و اگر کتابی متعلق به سال‌های دیگر هم در فرهست گنجانده شده ست، به علت اهمیت کتاب بوده است. خوشبختانه بیشتر کتاب‌های مطرح شده در لیست زیر در بازار نشر نیز با استقبال قابل توجهی مواجه شده اند و همین جریان فرهنگی رخ داده موجب امیدواری در مسیر تالیف و ترجمه آثار محققانه و آکادمیک پسند در این حوزه است.

الف- داستانی
1- بعد از عشق
پدیدآورنده: الیف شافاک/ ترجمه ارسلان فصیحی
چاپ: 1396 چاپ اول /1397 چاپ یازدهم
ناشر: کتابسرای نیک
کتاب حاضر، رمانی است درباره زنان و زنانگی و دوره‌ای غمبار و تیره اما گذرا در زندگی زنان عاشق؛ دوره بعد از عشق. نویسنده با ذهن و قلم توانای خود این دوره را که یک‌باره از راه می‌رسد و موج ‌وار می‌گذرد و می‌رود، شرح و بسط داده و به شکل رمانی مدرن پیش چشم خواننده تصویر می‌کند. این کتاب پیش که می‌رود، باید آب شود، خودش را پاک کند، طوری که پیش از رسیدن به میانه کتاب، ابتدایش و زمان رسیدن به آخرین سطر، تمامش محو شده باشد!

2- ملت عشق
پدیدآورنده: الیف شافاک
ترجمه: ارسلان فصیحی
چاپ: 1394 اول / 1397 چاپ هشتاد و دو
ناشر: ققنوس (و نشرهای دیگر)
رمان مشهور، پر تیراژ و استقبال شده الیف شافاک روایتگر دو داستان موازی اما به تفاوت زمانیِ با فاصله از هم است. اولی راوی ماجراهایی در آمریکای معاصر و دومی در احوالات تصوف و آشنایی جان آشوبِ مولانا با شمس در قونیه قرن هفتم هجری است. در طی روایت موازی دو داستان، شافاک با درونمایه موضوعی عشق، موضوعات متعدد پیرامونی این قصه غریب و پُردامنه انسانی را شرح و بسط می دهد و در ضمن آن به مرور اندیشه‌های مولانا در پاسخ به نحوه زیستن و سلوک عاشقانه می پردازد.

3- تام کت در هزار توی عشق
پدیدآورنده: تیم اوبراین
مترجم: افشین رضاپور
چاپ: 1396 چاپ اول
ناشر: همان
کتاب حاضر، کمدی سیاهی است درباره عشق و از نگاهی دیگر روایت امروز زندگی آمریکایی. زندگی‌ای که هر روز بیش از گذشته رنگ و بوی مجاز به خود می‌گیرد و با سرعتی سرسام‌آور از فلسفه و اندیشه و سایر دستاوردهای متعالی بشری دور می‌شود. نویسنده بر این اعتقاد است که رمان، تنها از دل رنج زاده می‌شود و روایتگر رفتاری است که جهان با انسان کرده است.

4- درباره عشق و یازده داستان دیگر
پدیدآورنده: آنتوان پاولوویچ چخوف
مترجم: رضا امیررحیمی
چاپ: 1397چاپ اول
ناشر: فرهنگ نشرنو
این کتاب شامل بر 12 داستان کوتاه با عنوان‌های «پولنیکا»، «جان دلم»، «یونیچ»، «لجن» و... است. داستان «درباره عشق»، از عشق صحبت می‌کند. «آلیوخین»، شخصیتی است که به تفکر درباره عشق می‌پردازد، «پلاگه یا»، زنی زیبا در این داستان است که عاشق «نیکانر» شده است. نیکانر آشپز است و آلیوخین با خود می‌اندیشد که چرا پلاگه یا، عاشق کس دیگری نشده که خلق و خو و ظاهرش بیشتر شبیه خودش باشد و...

5- عشق با حروف کوچک
پدیدآورنده: فرانسس میرالس
مترجم: گلی امامی
چاپ: 1397چاپ اول
ناشر: نیلوفر
عشق با حروف کوچک موفق‌ترین اثر میرالس است که به زبان های بسیاری ترجمه شده است. در پیشگفتار کتاب نامه پرویز دوایی برای گلی امامی (مترجم) آمده که در آن دوایی درباره «عشق با حروف کوچک» صحبت کرده است.
دوایی می نویسد که سخت دلبسته این رمان شده و سه بار پیاپی آن را خوانده است: اگر کتاب عشق با حروف کوچک را پسندیدید و خواستید ترجمه کنید باعث نهایت خوشحالی بنده خواهد شد، که این کتاب مرا هم بسیار مجذوب خودش ساخته بود، یعنی که نویسنده خوب بلد است بدون تراشیدن وقایع محیرالعقول خواننده را به وجهی واقعا هیپنوتیزم کننده بکشاند به داخل ماجرای ظاهرا ساده ای که موتور محرکه اولیه اش دیداری کاملا تصادفی و گذرا با دخترکی که راوی (بعد از آن قایم موشک افسون کننده) از پنج سالگی عاشق او بوده و حالا بعد از 30 سال هنوز عاشق او مانده است، که یعنی یک چیزی بسیار بسیار شرقی و به دور از روابط و روحیات آدم ها در ادبیات رایج غرب...
در جریان این بهانه حرکت قصه، که بی قراری برای جستجو و یافتن آن دخترک باشد، نویسنده چندتا رابطه فرعی و جنبی خیلی گیرا هم در جوار آن جستجو نشانده، که تعقیب روایت را غنی تر و جذاب تر می کند، مثل ظهور آن گربه ولگرد، آشنایی او با آن دو پیرمرد عجیب و غریب و این زندگی تنهای مجردی راوی و شغل معلمی او که سواد و آگاهی و علایق اش را در ادبیات و رجوع اش به نویسنده های بزرگ و آثارشان را توجیه می کند و پیداست که راوی (و نویسنده) چه ذهن غنی و پرمایه ای دارد... این ها همه ابزار خوبی هستند و چه به جا در ماجرا نشانده شده اند... .

6- تصرف عدوانی: داستانی درباره عشق
پدیدآورنده: لنا آندرسون
مترجم: سعید مقدم
چاپ: 1395چاپ اول، 1397 چاپ بیست و دوم
رمان «تصرف عدوانی: داستانی درباره‌ عشق» نوشته‌ی لنا آندرشون و برنده‌ی جایزه‌ بهترین رمان سالِ 2013 سوئد، به قلم سعید مقدم ترجمه شده است. داستان بر محور رابطه عاطفی خانم استر نیلسون شاعر و فلسفه خوانده با هنرمندی سرشناس به نام هوگو رِسک است.
هوگو هنرمندی است که او را به سبب شورمندی اخلاقی‌اش می‌ستایند. ظاهراً هوگو یک روشنفکر چپ است و استر با مواضع سیاسی او همدلی ندارد. آغاز آشنایی از آنجاست که از استر خواسته می‌شود در سمینار «زندگی و آثار هوگو رسک تاکنون» سخنرانی کند و مطالعات استر درباره‌ زندگی و آثار هوگو، زمینه‌ساز علاقه‌مندی و دلبستگی به هوگو می‌شود.
عمده محتوای رمان بر زمینه روابط و گفتگوهای دامنه‌دار و جدلی استر و هوگو در کشاکش مسائل مربوط به اخلاق و سیاست و رنج انسان و هنر متعهد، آزادی، مسئولیت انسانی و ... می چرخد.

7- تاریخ عشق
پدیدآورنده: لنیکول کراوس
مترجم: ترانه علیدوستی
چاپ: 1396چاپ اول، 1397 چاپ پانزده
داستان رمان در مورد لئوپولد گورسکی و کتابش به اسم – تاریخ عشق – است. در مورد عشق لئو به آلما، عشق کودکی‌اش، آلمایی که اسمش روی تمام شخصیت‌های کتاب – تاریخ عشق – وجود داشته است. لئو و آلما دو نوجوان اهل لهستان هستند که جنگ جهانی دوم و بخصوص قتل‌عام یهودیان باعث جدایی بین آن‌ها می‌شود. آلما به آمریکا مهاجرت می‌کند و لئو به او قول می‌دهد که پیدایش کند. به تعبیر متن پشت جلد کتاب:« لئوپلد گورسکی مردنش را از 18 اوت 1920 آغاز کرد. وقتی راه رفتن می‌آموخت مرد. و یک بار هم وقتی سینی بزرگی در دست داشت .وقتی امضای جدیدی تمرین می‌کرد مرد. وقتی پنجره‌ای را باز می‌کرد. تنها مرد، چون خجالت می‌کشید به کسی زنگ بزند. یا به یاد آلما مرد. یا وقتی دیگر نخواست یادش را بکند. در واقع، چیز زیادی برای گفتن نیست .او نویسنده بزرگی بود .او عاشق شد. این بود زندگی‌اش...

ب) تحلیلی
1- جامعه‌شناسی عشق
پدیدآورنده: علی طلوعی
چاپ اول: 1397چاپ اول
ناشر: جامعه شناسان
در این کتاب تلاش شده است با رویکردهای مختلفی به موضوع «عشق» از نگاه جامعه‌شناسی پرداخته شود. در ابتدا با نگاهی گذرا به تعریف و ریشه‌شناسی واژه عشق، انواع و جایگاه آن در اسطوره‌ها و ادیان در رویکرد ادبی – عرفانی به موضوع «عشق» اشاره شده و این مبحث به‌ویژه در شعر سنتی و آثار بزرگ‌ترین شاعران ادب پارسی و نیز از دیدگاه عرفانی بررسی می‌شود. همچنین در کتاب، عشق از منظر فلاسفه غرب و اسلامی و نیز روان‌شناسان اجتماعی تبیین می‌گردد. در پایان موضوع عشق از دید جامعه‌شناسی در ایران مورد واکاوی قرار می‌گیرد.

2- جامعه‌شناسی عشق: تاملی بر تحول روایت زنانه عشق
پدیدآورنده: سهیلا علیرضانژاد
چاپ اول: 1396چاپ اول
ناشر: دانژه
کتاب حاضر، محصول تلاش 12 سال پژوهش کیفی با زنان تحصیل‌کرده ایرانی است که تجربه زیستی خود را از عشق و روایت می‌کنند. نویسنده، عواطف را به‌عنوان پدیده‌ای فرهنگی تحلیل می‌کند و رابطه عاطفه و جسم، افکار فرهنگ را مورد بررسی قرار می‌دهد. فصل سوم کتاب به زیست‌شناسی عشق، عشق به‌عنوان برساخت فرهنگی، عشق به‌مثابه یگانگی، مثلث عشق و عشق به‌مثابه تعلق‌خاطر شدید، تحول تاریخی عشق، عشق و خانواده در عصر اطلاعات و بالاخره عشق رمانتیک، اختصاص یافته است. در فصول دیگر کتاب، عشق و ازدواج، عواطف همراه با عشق نظیر: خشم، نفرت، حسد، احساس گناه، ترس و ناایمنی، عشق و قدرت و ... مورد بررسی قرار می‌گیرد.

3- چرا عاشق می‌شویم؟ ماهیت و فرایند عشق رمانتیک
پدیدآورنده: هلن فیشر
مترجم: سهیل سمی
چاپ اول: 1396چاپ اول / 1397 چاپ سوم
ناشر: ققنوس
هلن فیشر، انسان‌شناس برجسته، در چرا عاشق می‌شویم؟ طرح معنایی جدیدی از پدیده¬ عشق ارائه می‌دهد – تحقیقی کامل که از ریشه‌های عشق در مغز تا تپش هیجان‌انگیز آن در جسم و رفتار ما را در بر می‌گیرد. فیشر با همکاری تیم دانشمندان همکارش از مغز افرادی که اخیرا عاشق شده‌اند اسکن مغزی می‌گیرد و چیزی را که تا همین اواخر روا‌نشناسان درباره‌اش به حدس و گمان بسنده می‌کردند ثابت می‌کند: وقتی عاشق می‌شوید، بخش‌هایی خاص از مغز به واسطه¬ افزایش جریان خون – به اصطلاح -«نورانی» می‌شوند. این کتاب جدید و کامل با استفاده از این داده‌ها می‌گوید که عشق رمانتیک به واسطه¬ میلیون‌ها سال حیات و تکامل نقشی ماندگار بر لوح مغز ما پدید آورده است. عشق صرفا یک عاطفه نیست؛ بلکه انگیزشی است قدرتمند چون احساس گرسنگی.
در نشریه علمی ساینتیفیک آمریکن درباره¬ این کتاب آمده است: نثر فیشر درست مانند نوشته‌های پرشور عاشقی پراستعداد، دلکش و جذاب است... تحلیل علمی عشق با قلم پخته و آکنده از احساس و شور فیشر باعث شده است که سحر و جذابیت موضوع کتاب دو چندان شود.
چرا عاشق می‌شویم شامل 9 فصل است و در انتهای کتاب پرسشنامه‌ای درباره عاشق بودن آورده شده که می‌تواند برای مخاطبین جذاب باشد.

4- درآمدی فلسفی بر عشق
پدیدآورنده: رونالد دسوسا
مترجم: مجتبی پُردل
چاپ اول: 1397چاپ اول
ناشر: ترانه / دانیال دامون
اثر تحلیل دسوسا، فیلسوف کانادایی از سوی انتشارات آکسفورد چاپ شده است. مولف در این کتاب صراحتا به مبنایی ترین مسائل فلسفی پیرامون عشق می پردازد. او در این کتاب نشان می دهد که مفهوم عشق صرفا یک هیجان و احساس نبوده و بسی پیچیده تر از آن است. او به تمایز و تبیین انواع مختلف عشق (مهربانی/ وابستگی/ فیلیا یا دوستداری/ استورگ یا عشق بنیادی/ آگاپه/ اروس) می پردازد.
او همچنین خلاصه ای آموزنده از آخرین علوم مربوط به عشق ارائه می دهد که این امر به می گوید که تمایز بین عشق و شیدایی، عشق و شهوت به چه امری متکی است. این دستاورهای علمی به خوبی روش های طبقه بندی انواع مختلف عشق و خاستگاههای روان شناختی آنها را نشان می دهد. سوسا نظریات مختلف پیرامون عشق را با تمایز گذاری بین اهداف و تکالیف تک همسری، روابط آزاد و چندمعشوقی/چند مِهری به بحث و بررسی می گذارد.

5- آشوب جهانی عشق: هشت مقاله درباره جامعه‌شناسی خانواده
پدیدآورنده: جودیت تریس/ جکلین ال اسکات/ مارتین ریچاردز
مترجم: محمد معماریان
چاپ اول: 1396 چاپ اول
ناشر: ترجمان
با گسترشِ سریعِ سرمایه‌داری جهانی، «عشق از راه‌دور» و «خانواده‌های جهان‌گستر» دیگر پدیده‌هایی در حاشیۀ جریان اصلی نیستند. اینها مدت‌هاست که در قلبِ «جامعۀ اکثریت» ریشه دوانده‌اند. عشقِ جهان‌شهری و خانوادۀ جهان‌گستر، تجسمِ تخاصم‌های دنیا هستند، مثلاً برای زوجی دوملیتی، تنش‌های سیاسی میان کشورهای متبوعشان می‌تواند به معارضه‌های شخصی تبدیل شود؛ و در خانواده‌های مهاجر، تنش‌های میان مرکز و پیرامون، میانِ غرب و «مابقی»، ممکن است رنجش، خشم یا خصومتِ علنی پیش بیاورد.
چه با استعمارگر و استثمارشده مواجه باشیم، چه با خشونت علیه اقلیت‌ها، یا کشورگشایی در قلمروی کشورهای همسایه، به‌هرحال، در عشق و خانوادۀ جهان‌شهری، امرِ شخصی لاجرم سیاسی است، و امرِ سیاسی لاجرم شخصی است .همه می‌دانند که جهانی‌سازی، تغییراتِ شگرفی در اقتصاد و سیاست و بازارِ کار رقم زده است. اما عشق و صمیمیت و خانواده در عصرِ جهانی چطور؟ اینجا شاهد چه دگرگونی‌هایی هستیم؟ موضوعِ کتابِ قبلیِ ما، «آشوبِ بهنجارِ عشق»، چه بود؟ مسئلۀ «آشوبِ جهانیِ عشق» چیست؟

6- سیر عشق
پدیدآورنده: آلن دوباتن
مترجم: زهرار باختری
چاپ اول: 1396چاپ دوم / 1397 چاپ بیستم
ناشر: چترنگ
سیر عشق دومین رمان فلسفی دوباتن درباره عشق است. فیلسوف سوییسی الاصل ساکن بریتانیا، پس از کتاب جستارهای درباره عشق که در جوانی نوشته بود و بعد از بیست و اندی سال، باز به بررسی موضوع عشق، در ضمن روایت آشنایی تا ازدواج و زندگی مشترک ربیع و کرستن به عنوان دو شخصیت اصلی داستانش می پردازد. دوباتن در سیر عشق می خواهد نشان دهد که عشق و ماجراهایش برخلاف تصور رایج متمرکز بر ابتدای رابطه نیست. بلکه ازدواج تازه آغاز داستان پر پیچ و خم و پر مسئله زندگی مشترک است. سیری که از لحظات رمانتک و شورانگیز و لذتمند آشنایی های اولیه آغاز می شود، اما در نهایت به مشکلات و سختی ها، دردسرها و مسائل ریز و درشت زندگی متعهد و مشترک ختم می گردد.

7- دلایل عشق
پدیدآورنده: هری جی فرانکورت
مترجم: ندا مسلمی / مریم هاشمیان
چاپ اول: 1395چاپ اول
ناشر: کرگدن
دلایل عشق تقریباً تمام مضامین مهم تفکر هَری فرانکفورت، نویسندۀ پرفروش سال 2005، را در کنار هم به صحنه می‌آورد. کار فلسفی او در اینجا چالش‌برانگیز و نافذ است. مهم‌تر از همه، پرسشهایی که در این کتاب تعقیب می‌شود پرسش‌هایی بنیادین است، نه فقط برای فیلسوفان حرفه‌ای بلکه برای همۀ کسانی که دلمشغول پرسش‌هایی هستند از این دست: چه چیزی در زندگی اهمیتی اصیل دارد؟ میان عقل و عشق چه نسبتی هست؟ چگونه باید زیست؟ موضوعاتی که این کتاب به آنها اختصاص یافته با تمشیت عادی زندگی سروکار دارد.
این موضوعات به‌نحوی به پرسشی مربوط می‌شود که هم نهایی و هم ابتدایی است: شخص چگونه باید زندگی کند؟ ناگفته پیداست که این پرسشی نیست که فقط حائز اهمیتی نظری یا انتزاعی باشد. این پرسش به‌نحو انضمامی و به‌طریقی بسیار شخصی برای ما مهم است. پاسخ ما به این پرسش مستقیماً و به‌طرزی نافذ بر نحوۀ سلوک ما – یا دست‌کم بر چگونگی قصد ما برای این کار – تأثیر می‌گذارد. شاید حتی از این هم مهم‌تر، این پرسش بر نحوۀ تجربۀ زندگی‌هامان تأثیرگذار باشد.

8- عشق، کار و منزلت در عصر مدرن
پدیدآورنده: آلن دوباتن
مترجم: شقایق نظرزاده
چاپ اول: 1396چاپ اول
ناشر: فرمهر
کتاب حاضر ترجمه‌ای است از سمینارهایی که آلن دوباتن در باب مضامینی مشترک با کتاب‌هایش و نه لزوما محدود به آنها ارائه کرده است. مضامینِ این سخنرانی‌ها درست مثل کتاب‌هایش کوششی است در راستای پیوند فلسفه با زندگیِ روزمره. دوباتن در این سخنرانی‌ها از عشق‌های نافرجام رومانتیک و چرایی شکست‌های مکررمان می‌گوید. از نقش رسانه‌ها می‌گوید و می‌کوشد بی اینکه مفاهیم بارها تکرار شده در باب خیانت رسانه‌ها را یادآوری کند، به ما بیاموزد خبرها را چطور بخوانیم که مصرف کننده‌ صرف نباشیم.
دوباتن بی اینکه ضعف و ترس ناشی از زندگی مدرن را بی اهمیت بداند و جستجو در یافتن جواب سرگشتگی‌هایمان را در کتاب‌های خودیاری به سخره بگیرد، از نقش یگانه‌ هنر در غلبه بر ناکامی روزمره می‌گوید. از تاثیر بی بدیل طراحی و معماری بر روح و روانمان سخن می‌گوید و مهم‌تر از همه ملال زندگی روزمره را به رسمیت شناخته و شکوه آن را گوشزد می‌کند. عشق،کار و منزلت در عصر مدرن را شقایق نظرزاده در 167 صفحه‌ رقعی ترجمه و انتشارات فرمهر منتشر کرده است.

9- جستارهایی درباره عشق
پدیدآورنده: آلن دوباتن
مترجم: گلی امامی
چاپ اول: 1394چاپ اول/ 1397 چاپ دهم
ناشر: نیلوفر
در پشت جلد، بخشی از متن کتاب در صفحه بیستم آن آمده است که به خوبی محتوای فلسفی اثر دوباتن درباره عشق را بیان می کند: دیدن ورای آدم‌ها آسان است، ولی ما را به جایی نمی‌رساند.» به عبارت دیگر چه آسان و چه بی‌فایده در افراد عیب می‌یابیم. آیا وقتی عاشق می‌شویم بعضاً به این دلیل نیست که، حتی به بهای کوری خودمان در این فرایند و آن لحظه خواسته‌ایم، دیدن ورای آدم‌ها را نفی کنیم؟ اگر بدبینی و عشق دو گزینه متقابل باشند، آیا عاشق شدن ما به این دلیل نیست که می‌خواهیم از موضع ضعف بدبینی، نجات یابیم؟ آیا در هر «عشق در نگاه اول» نوعی گزافه‌پردازی نسبت به خصوصیات معشوق وجود ندارد؟ نوعی گزافه‌پردازی که ما را از منفی‌نگری معمول‌مان منفک می‌کند و تمرکز و نیرویمان را معطوف کسی می‌کند که چنان باورش داریم که هرگز حتی خود را چنین باور نداشته‌ایم.

10- فلسفه عشق
پدیدآورنده: آروینگ سینگر
مترجم: میثم محمد امینی
چاپ اول: 1397چاپ اول
ناشر: فرهنگ نشر نو
رمانتیسم در بسیاری موارد خصومتی ابتدایی میان مرد و زن را پیش‌فرض تلقی می‌کند. این خصومت را گرایشی عمیقاً فطری می‌داند ناشی از این واقعیت که جنس زن و مرد، به واسطۀ طراحی متفاوتی که دارند، جهان را به طور یکسان نمی‌بینند. در نتیجه هریک جنس مخالف را طبیعتاً به دیدۀ شک و بدبینی می‌نگرد و در حالت جنگ دائم با آن قرار دارد...برای بئاتریس و بندیک نیز همین‌طور است. آن‌ها از ابتدا با هم دشمن هستند و یکدیگر را مسخره می‌کنند، اما بعد تصادف عجیبی که شکسپیر به شکلی مصنوعی اما استادانه در داستان خود ترتیب می‌دهد سبب می‌شود که آن‌ها بر این دشمنی اولیه غلبه کنند. پس از این ماجرا، آن دو که حالا یک تن هستند می‌توانند به دوستان خود کمک کنند.
اروینگ سینگر استاد فلسفۀ دانشگاه ام‌آی‌تی در فلسفۀ عشق با سیری مختصر در تاریخ اندیشه‌ها به شکل‌گیری برداشت کنونی ما از مفهوم عشق و جنبه ‌های گونه‌گون آن می‌پردازد و در نهایت چشم اندازهای آینده فلسفه عشق را بیان می کند.

11- گزین‌گویه‌هایی در باب عشق و نفرت
پدیدآورنده: فردریش نیچه
مترجم: میثم صادق رییسی
چاپ اول: 1396چاپ اول
ناشر: فرهنگ نشر نو
در بخشی از کتاب می خوانیم: ما می بایست عشق ورزیدن را بیاموزیم. مهربان بودن را بیاموزیم و این متوجه اولین سالهای زندگی است. همچنین، اگر کسی مایل است یک نفرت ورز حرفه ای باشد، نفرت را نیز می بایست آموخته و بارآورد.
کتاب شامل کلمات قصار درخشان و چالش برانگیز فردریش نیچه است که در آن به خوبی های نفرت، نادرستی ترحم و ناسازگاری ازدواج با زندگی فلسفی می پردازد.

12- لیلی‌های لیبرال: پرسش‌هایی درباره ماهیت عشق‌های کلاسیک و مدرن
پدیدآورنده: سید عبدالحمید ضیایی
چاپ اول: 1394چاپ اول / 1397 چاپ چهارم
ناشر: هزاره ققنوس
عبدالحمید ضیایی در کتاب لیلی های لیبرال به بررسی پرسش های انتقادی درباره ماهیت و تعریف عشق در نگاه های کلاسیک تا نگاه های مدرن در ضمن اشارات گزیده ای به اندیشه کسانی چون افلاطون، سقراط، ملاصدرا، عین القضات، قدیس آگوستین، کانت، شوپنهاور، کی یرکگارد، شمس تبریزی، نجم الدین رازی، سیمین دوبوار، مصطفی مستور، تایگر لیونل، مرتضی مردیها، علی شریعتی و ... می پردازد.

13- درباره عشق
پدیدآورنده (ها) : مارتا نوسباوم، رابرت سالومون، رابرت نوزیک، لارنس تامس، اَنِت بایر، الیزابت راپاپورت
مترجم: آرش نراقی
چاپ اول: 1390چاپ اول / 1397 چاپ هم
ناشر: نی
درباره عشق شامل شش مقاله جداگانه از شش فیلسوف معاصر در بررسی تحلیلی فلسفی از عشق است. مارتا نوسباوم، رابرت سالومون، رابرت نوزیک، لارنس تامس، اَنِت بایر، الیزابت راپاپورت مولفان مقالات گزیده شده ی مترجم کتاب هستند. نراقی هم خود به عنوان مترجم، در مقدمه کتاب پیشگفتاری از جایگاه و تعریف عشق در سنت عرفانی اسلامی می دهد.
موضوع تمام مقالات گرد آمده در کتاب همان «عشق مجازی» به بیان سنت عرفانی یا عشق اروتیک و رمانتیک میان انسان ها است و منتقد و مدافع به بحث پیرامون موضوع عشق می پردازند. کتاب می کوشد که در ضمن مقالات فلسفی تحلیلی، سرآغاز تاملات فلسفی انتقادی در خصوص عشق را فراهم آورد.
منبع:آخرین خبر

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...