ویژه کنید
عکس و تصویر #کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید إِنَّا أَوْحَیْنا إِلَیْکَ کَما أَوْحَیْنا إِلی‌ نُوحٍ وَ النَّبِیِّینَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَوْحَیْنا ...

#کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید
إِنَّا أَوْحَیْنا إِلَیْکَ کَما أَوْحَیْنا إِلی‌ نُوحٍ وَ النَّبِیِّینَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَوْحَیْنا إِلی‌ إِبْراهِیمَ وَ إِسْماعِیلَ وَ إِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ وَ الْأَسْباطِ وَ عِیسی‌ وَ أَیُّوبَ وَ یُونُسَ وَ هارُونَ وَ سُلَیْمانَ وَ آتَیْنا داوُدَ زَبُوراً
(ای #پیامبر!) ما به تو #وحی کردیم، آن گونه که به نوح و #پیامبران پس از او وحی کردیم. و (همچنین) به ابراهیم، اسماعیل، اسحاق، یعقوب، اسباط (فرزندان یعقوب)، عیسی، ایّوب، یونس، هارون و سلیمان وحی کردیم و به داود، «زبور» دادیم.
نکته ها : در تمام قرآن نام 26 نفر از پیامبران آمده است. نام یازده تن از آنان در این آیه ذکر شده و نام بقیه آنان عبارت است از: آدم، ادریس، هود، صالح، لوط، یوسف، شعیب، ذی‌الکفل، موسی، الیاس، یسع، زکریا، یحیی، عُزیر و حضرت محمّد.
در حدیث آمده: آنچه بر #انبیای_پیشین وحی شده بود، بر #پیامبر_اسلام وحی شده است.
«اسباط» جمع «سِبط» به معنای نوه، عنوان فرزندانی از یعقوب است که به پیامبری رسیدند. « #زبور » در لغت به معنای کتاب است، ولی در اصطلاح به کتاب حضرت داود گفته می‌شود. « #مزامیر_داود » از #کتب_عهد_قدیم ( #تورات ) است و 150 فصل دارد که هر کدام یک « #مزمور » است.
با آنکه در تاریخ، بارها #وحی_الهی نازل شده است، چرا #اهل_کتاب ، نبوّت پیامبر را نمی‌پذیرند و میان او و دیگر انبیا فرق گذاشته، توقّعات اضافی دارند؟
پیام ها :
1- وحی و نبوّت، یک جریان و سنّت خلل ناپذیر در #تاریخ_انسان است.
2- بیان نمونه‌های تاریخی از یک موضوع (مثل وحی بر پیامبران پیشین،) از شیوه‌های اثبات مدعاست و آگاهی از آنها زمینه‌ی پذیرش.
3- هدف، شیوه و کلّیات محتوای #ادیان_الهی، یکی است. زیرا سرچشمه‌ی همه آنها #خداوند است.
منبع : #تفسیر_نور #استاد_حجه_الاسلام_محسن_قرائتی . جلد 2 . ص 211و212
#گنجینه_علوی_ساوجی
@srazsaveh
#قرآن_مجید #سوره_نساء_آیه163 #کلام_الهی #شف7973

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...