ویژه کنید
عکس و تصویر #کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُحِلُّوا شَعائِرَ اللَّهِ وَ لَا الشَّهْرَ الْحَرامَ وَ ...

#کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید
یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُحِلُّوا شَعائِرَ اللَّهِ وَ لَا الشَّهْرَ الْحَرامَ وَ لَا الْهَدْیَ وَ لَا الْقَلائِدَ وَ لَا آمِّینَ الْبَیْتَ الْحَرامَ یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنْ رَبِّهِمْ وَ رِضْواناً وَ إِذا حَلَلْتُمْ فَاصْطادُوا وَ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ أَنْ صَدُّوکُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ أَنْ تَعْتَدُوا وَ تَعاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ وَ التَّقْوی‌ وَ لا تَعاوَنُوا عَلَی الْإِثْمِ وَ الْعُدْوانِ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقابِ
#ای_کسانی_که_ایمان_آورده‌اید ! #حرمت_شعائر_الهی ، #ماه_حرام ، #قربانی_حج و حیواناتی که برای حج علامت‌گذاری شده‌اند و #راهیان_خانه_خدا که فضل و خشنودی پروردگارشان را می‌طلبند، نشکنید و هرگاه از احرام بیرون آمدید (و #اعمال_عمره را به پایان رساندید) می‌توانید شکار کنید. و دشمنی با گروهی که شما را از #مسجدالحرام بازداشتند، شما را به #بی‌_عدالتی_و_تجاوز وادار نکند و در #انجام_نیکی‌ها و #دوری_از_ناپاکی‌ها یکدیگر را یاری دهید و هرگز در #گناه_و_ستم، به هم یاری نرسانید، و #از_خداوند_پروا_کنید که همانا خداوند، سخت کیفر است.
نکته ها : خداوند در ابتدای این آیه، #احترام_به_همه_شعائر_را_واجب و هتک حرمت آنها را حرام کرده است؛ ولی در میان شعائر، چند مورد را به خصوص ذکر کرده است از جمله ماه‌های: رجب، ذیقعده، ذیحجّه و محرّم که جنگ در آنها حرام است و ماه ذیحجّه که حج در آن انجام می‌شود،
اگر تحصیل علم یک «بِرّ» است، زمینه‌های آن چون: تأمین مدرسه، کتاب، کتابخانه، آزمایشگاه، وسیله نقلیّه، استاد و ... همه «تعاون بر بِرّ» است.
در روایات بسیاری به #تعاون_بر_نیکی‌ها و#یاری_رساندن_به مظلومان و محرومان، سفارش شده و از کمک ویاری به ستمگران نهی شده است .
پیام ها:
1- خداوند از مؤمنان، انتظار ویژه‌ای دارد.
2- احترام گذاردن به شعائر الهی، وظیفه‌ی اهل ایمان است.
3- هتک حرمت و قداست شعائرالهی، حرام است.
4- همه‌ی زمان‌ها یکسان نیستند. برخی روزها مثل ایّام‌اللّه و برخی ماهها مثل ماهِ حرام، احترام ویژه‌ای دارند.
5- حیوانی هم که در مسیر هدف الهی قرار گیرد، احترام دارد.
6- راهیان خانه‌ی خدا باید مورد احترام قرار گیرند. (هر برنامه‌ای که به احترام وامنیّت زائران خانه خدا ضربه بزند، حرام است، خواه در سفر حج باشد یا عمره.
7- هدف اصلی در حج، زیارت کعبه است.
8- حج و عمره، راهی برای تحصیل دنیا وآخرت است.
9- سراغ سود حلال رفتن یک ارزش است. قرآن، فضل پروردگار را که همان سودِ کسب و کار است، در کنار رضوان وقرب الهی قرار داده است.
10- هر نوع فعّالیّت اقتصادی و تجاری در مکّه، برای کشورهای اسلامی آزاد است.
11- بهره‌های مادّی، تفضّل الهی به انسان و از شئون ربوبیّت اوست.
12- دشمنی‌های دیگران در یک زمان، مجوّز ظلم و تجاوز ما در زمانی دیگر نمی‌شود.
13- بی‌عدالتی و تجاوز از حدّ، حرام است حتّی نسبت به دشمنان. (در انتقام نیز عدالت را رعایت کنید.)
14- احساسات دینی، بهانه‌ی ظلم نشود.
15- وفای به پیمان‌ها وحفظ حرمت و قداست شعائر الهی نیاز به همیاری و تعاون دارد.
16- چشم‌پوشی از خطای دیگران، یکی از راه‌های تعاون بر نیکی است.
17- حکومت و جامعه‌ی اسلامی، باید در صحنه‌ی بین‌المللی، از مظلوم و کارهای خیر حمایت و ظالم و بدی‌ها را محکوم کند. 18- برای رشد همه جانبه‌ی فضایل باید زمینه‌ها را آماده ساخت و در راه رسیدن به آن هدف، تعاون داشت.
19- به جای حمایت از قبیله، منطقه، نژاد و زبان، باید از «حقّ» حمایت کرد و به «بِرّ» یاری رساند.
20- کسانی که قداست شعائر الهی را می‌شکنند و به بدی‌ها کمک می‌کنند، باید خود را برای عقاب شدید الهی آماده کنند.
منبع : #تفسیر_نور #استاد_حجه_الاسلام_محسن_قرائتی . جلد 2 . ص 231 تا 234
#گنجینه_علوی_ساوجی
@srazsaveh
#قرآن_مجید #سوره_مائده_آیه2 #کلام_الهی #شف7986

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...