ویژه کنید
عکس و تصویر بسم الله الرحمن الرحیم «اللّهمّ صلّ علی فاطمة و أبیها و بعلها و بنیها و ...

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللّهمّ صلّ علی فاطمة و أبیها و بعلها و بنیها و السّرّ المستودع فیها بعدد ما أحاط به علمک»

شهادت مظلومانه دخت نبی مکرم اسلام ، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها رو تسلیت و تعزیت عرض می کنم خدمت امام زمان عج و تمامی مسلمانان و دلسوختگان و محبان مکتب آل الله و همچنین رهروان راه انسانیت و پاکی


چند کلامی رو با عنوان :
#امام_شناسی_حضرت_فاطمه_سلام_الله_علیها
در خدمت همه شما عزیزان هستیم و ثواب و اجر این مطالب رو هدیه می کنیم به روان پاک حضرت زهرا سلام الله علیها

باشد که مورد قبول خداوند منان قرار گیرد 🙏 🌺

سرمایه محبت زهراست دین من ....... من دین خویش را به دو دنیا نمی دهم
گر مهم و ماه را به دو دستم دهد قضا......... یک ذره از محبت زهرا نمی دهم

شناخت امام و امامت از مهمترین مسائلی است که در قرآن و منابع روایی به ان اشاره شده است. قرآن کریم مقام امامت را بالاتر از نبوت دانسته؛ لذا به حضرت ابراهیم ع بعد از مقام نبوت _به عنوان ترفیع درجه_ مقام امامت عطا می شود. (بقره 124) و به پیامبر اکرم ص ابلاغ می شود که اگر امام بعد از خودرا به جامعه معرفی نکند، انجام رسالت بیست و سه ساله اش هدر رفته است. (مائده67)

و آن روز که امام بعد از خود را معرفی کرد، دین اسلام کامل گشت و نعمت ها به حد نهایی رسید و خداوند متعال با مهر تایید ابدی و نهایی مکتب اسلام را امضا کرد. (مائده 5)
آن روزی که پیامبر اکرم ص در «یوم الدار» بعثت خویش را علنی کرد، اولین دغدغه ای که داشت، تعیین امامت بعد از خود بود و در طول عمر رسالت خویش، بارها بر این مسئله پای فشرد و آخرین و جامع ترین سخن خویش را در این باب در «غدیرخم» بیان کرد. یکی از جملاتی که در باب امامت رسیده، جمله «من مات و لم یعرف امام زمانه ، مات میته الجاهلیه ... هرکس بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد، به مرگ جاهلی از دنیا رفته است.»

پس ما در این فرصتی که در اختیار داریم و در خدمت شما هستیم چند مسئله رو با هم مرور می کنیم:
در گام اول ؛ بررسی حدیث مذکور در منابع شیعه و اهل سنت است «بصورت خلاصه»
و در گام دوم ؛ این مسئله را مورد بررسی انجام می دهیم که حضرت فاطمه س که بعد از رحلت پیامبر اکرم ص با فاصله کمی از دنیا رفت و به شهادت رسید، امام خویش را چگونه شناخت؟ و چه کسی را به عنوان امام خویش معرفی کرد؟

گام اول ؛ بررسی حدیث
الف: در منابع شیعه
حدیثی که به آن اشاره شد، در منابع شیعه، از طرق مختلف و با بیان های گوناگون از طریق شخص پیامبر اکرم ص و امامان معصوم ع چه به همین شکل و متن و چه بصورت مضمونی نقل شده است که به نام مبارک این معصومین ع اشاره می شود:

1 پیامبر اکرم ص
در جای دیگری از زبان ایشان به اینصورت نقل شده است: « من انکر القائم من ولدی فی زمان غیبته مات میته الجاهلیه ... هرکس قائم از اولادم را در دوران غیبتش انکار کند، به مرگ جاهلیت مرده است»
2 امام حسن ع
3 امام حسین ع
از ایشان درباره معرفت خدا سوال شد، حضرت فرمودند:
معرفه اهل کل زمان امامهم الذی یجب علیهم طاعته ... شناخت اهل تمام زمان ها، امامشان را که اطاعت او بر آنها واجب است»
4 امام باقر ع
از ایشان سوال شد که آیا شناخت امام از شما، بر مردم واجب است؟
فرمود : خدای تبارک و تعالی حضرت محمد ص را به پیامبری به سوی تمام جهانیان برانگیخت. هرکس به خدا و پیامبر ص ایمان بیاورد و اورا پیامبر خدا بداند و از او پیروی کند، بر او واجب است که امامی از ما را بشناسد: «فان معرفه الامام منا واجبه علیه...»
و همچنین احادیث دیگر از ایشان ....

5 امام صادق ع
امام صادق ع در این باره بیانات مختلف و شیوایی دارد و گاه کلام پیامبر اکرم ص را تفسیر و تبیین کرده است؛ چنانکه در روایت صحیحه ای از آن حضرت سوال شد که مراد از مردن از مردن جاهلی در کلام پیامبر ص چیست؟ فرمود: جاهلیه کفر و نفاق و ضلال؛ جاهلیت کفر و نفاق و گمراهی مراد است...
و در جایی دیگر، در تبیین کلام پیامبر ص به بیان مصادیق فرموده است: پس شما را به اطاعت امام خود! باد ، به راستی دیدید اصحاب امیرمومنان ع را که از آن حضرت متابعت نکردند و سرانجام کارشان به کجا منتهی شد و شما کسی را که در نشناختن او معذور نمی باشید، پیروی کنید....
و همچنین احادیث دیگر....
6 امام موسی بن جعفر ع
«من مات و لم یعرف امام حی یعرفه مات میته الجاهلیه ... هرکس بمیرد و امام زنده ای را نشناسد، با مرگ جاهلی مرده است.
7 امام رضا ع
«من مات لا یعرفهم و لا یتولاهم باسمائهم و اسماء آبائهم مات میته الجاهلیه ... کسی که بمیر و آنها (امامان) را با نامشان و نام پدرانشان نشناسد و دوست ندارد، به مرگ جاهلی مرده است»

آنچه بیان شد، از اهم منابع شیعه بود که روایت مذکور را با بیان های مختلفی بیان کرده اند و از آن ها استفاده می شود که نه تنها شناخت امام هر زمان لازم است؛ بلکه شناخت تمامی آنها با نام و نشان و مقاماتشان واجب بوده است و حتی یک شب را با عدم شناخت امام سر کردن، باعث مرگ جاهلی می شود.
خلاصه منابع و مصادر شیعی که حدیث مذکور را با نقل های مختلف ذکر کرده اند « بحارالانوار، کمال الدین و تمام النعمه، اختصاص مفید، میزان الحکمه، اصول کافی، حیوه القلوب، وووو»

گام اول ؛ بررسی حدیث

ب منابع اهل سنت
حدیث معروف را بعضی از علمای اهل سنت به همان صورت معروف «من مات و لم یعرف امام زمانه، مات میته جاهلیه» نقل کرده اند. البته برخی از انها تفسیر نامناسبی کرده اند که مراد از امام، قرآن است و حال آنکه این تفسیر اولا خلاف ظاهر است و ثانیا اضافه زمان به ضمیر «زمانه» ظاهر در این است که در هر زمانی امامی وجود دارد و قرآن مشترک بین همه زمان هاست.
«فخررازی» در جایی نقل کرده است که پیامبر اکرم ص فرمود: «من مات و لم یعرف امام زمانه ، فلیمت ان شاء یهودیا و ان شاء نصرانیا ... کسی که بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد، پس باید به خواست خودش یا یهودی و یا مسیحی بمیرد (ولی مسلمان از دنیا نخواهد رفت)».

مرحوم علامه امینی در «الغدیر» حدیث مذکور را به طرق مختلفی از علمای اهل سنت نقل کرده است که فشرده و خلاصه ان چنین است:
احمد بن حنبل، حافظ هیثمی، ابوداوود طیاسی ؛ من مات بغیر امام ، مات میته الجاهلیه
تفتازانی، عقاید النسفی، قاری و مسلم ؛ من مات و لم یعرف امام زمانه، مات میته الجاهلیه
ابوجعفر اسکافی در نقض کتاب العثمانیه و هیثمی در مجمع الزوائد؛ من مات و لا یعرف امامه، مات میته الجاهلیه.

خلاصه منابع و مصادر اهل سنت که این حدیث را به طرق مختلفی نقل کرده اند « ینابیع الموده، تفسیر طبری، تفسیر کشاف، تفسیر فخر رازی، شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، مجموعه الرسائل، المسائل الخمسون، مسند احمد، مجمع الزوائد، مسند ابوداوود، صحیح مسلم، وووووو»

حال با توجه به این روایت که از طرق مختلف و بیان های گوناگون در کتب شیعیان و اهل سنت نقل شده است، این سوال رخ می نماید که آیا حضرت زهرا س امام زمان خویش را شناخت و از دنیا رفت و یا خیر؟

حال با توجه به این روایت که از طرق مختلف و بیان های گوناگون در کتب شیعیان و اهل سنت نقل شده است، این سوال رخ می نماید که آیا حضرت زهرا س امام زمان خویش را شناخت و از دنیا رفت و یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال سه راه داریم:
الف) بگوییم روایات، هیچ اعتباری ندارند. در نتیجه لزومی ندارد که حضرت فاطمه س امامی بعد از پیامبر ص را شناخته باشد و با او بیعت کرده باشد.
این راهی است نرفتنی؛ چرا که روایات مذکور هم از طریق شیعه و هم از طریق سنی نقل شده اند و در برخی صحاح نیز موجود است و امت نیز آن را تلقی به قبول کرده است.
گذشته از این، لزوم شناخت و پایبندی به اطاعت از او فقط از طریق روایات پیشین ثابت نشده است؛ بلکه دلایل و براهین عقلی و نقلی فراوانی داریم که در جای خود مطرح شده است.

ب) راه دوم این است که بگوییم العیاذبالله صدیقه طاهره س یک ضروری از ضروریات دین پدر را زیر پا گذاشته و از پذیرش امام و شناخت او سر باز زده و بر خلاف گفته پدر خویش قدم برداشته است! این راه نیز به هیچ وجه رفتنی و پذیرفتنی نیست که پاره تن رسول خدا ص و همسر وصی پیامبر ضرورتی از ضروریات دین پدر خویش را انکار کرده باشد. این را نه عقل می پذیرد و نه عصمت کبرای او این اجازه را می دهد، چرا که شمول ایه تطهیر به اتفاق سنی و شیعه نسبت به حضرت زهرا س حتمی است.

ج) راه سوم اینه که به دنبال نشانه هایی باشیم که حضرت زهرا س برای شناخت امام خویش، از خودشون به جا گذاشتن
حال با این اوصاف باید دید که حضرت زهرا س با چه کسی بیعت کرده و چه فردی را به عنوان امام خویش شناخته بود؟ یقینا حضرت زهرا س با خلیفه اول «ابوبکر» بیعت نکرد؛ چرا که تا اخرین لحظه با او حرف نزد و اگر او و علی ع و همراهان آن دو که در خانه علی ع تحصن کرده بودند، بیعت می کردند که در خانه حضرت زهرا س را آتش نمی زدند.

سلطان الواعظین شیرازی به نقل از صحیح مسلم، صحیح بخاری و از محمد بن یوسف گنجی شافعی در باب 99 کفایه نقل کرده است که اینها نوشته اند: «فاطمه س در حال خشم و غضب ابی بکر را ترک کرد و بر او غضبناک ماند و با او حرف نزد تا وفات کرد و علی ع شبانه بر او نماز گزارد و دفنش کرد و ابی بکر را خبر نداد که بر جنازه او حاضر شود و نماز گزارد».
و همین طور عبدالله بن مسلم بن قتیبه دینوری نقل کرده است که :« فاطمه زهرا س از بستر بیماری خطاب به ابوبکر و عمر فرمود: "انی اشهد الله و ملائکته انکما اسخطتمانی و ما ارضیتمانی و لئن لقیت النبی ص لاشکُوَنَکُما ... خدا و ملائکه را شاهد می گیرم که شما دو نفر (خلیفه اول و ثانی)مرا به غضب آوردید و رضایت مرا جلب نکردید. اگر پیامبر را ملاقات کنم، از دست شما دو نفر شکایت می کنم.

در منابع روایی شیعی آمده است که حضرت فاطمه س به آن دو نفر فرمود: «سوگند به خدا بعد از این با شما دو نفر حتی یک کلمه هم سخن نمی گویم تا به ملاقات خدا بشتابم و شکایت شما دو نفر را به نزد خدا می برم و توضیح خواهم داد که شما با من چه کردید و چه اعمالی را مرتکب شدید».
و نقل های دیگری که در کتب روایی موجود است و برای اختصار و جلوگیری از طولانی شدن مطالب از آوردن آنها خودداری می کنیم و عزیران را به کتب مربوطه ارجاع می دهیم....
ادامه در پست بعد
#فاطمیه

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...