ویژه کنید
عکس و تصویر تاریخ کوتاه ایران و جهان-172 _____________________________________________________ در سال 727 پ.{پیشازادروز}(قبل میلاد) ، «تیگلات پیلاسر سوم» ...


تاریخ کوتاه ایران و جهان-172
_____________________________________________________
در سال 727 پ.{پیشازادروز}(قبل میلاد) ، «تیگلات پیلاسر سوم» درگذشت و پسرش با فرنام (لقب) «شلمنسر پنجم» جانشین او شد . «شلمنسر پنجم» ، در سال 724 پ. ، بمانند پدرش ، بخشی از مردم پادشاهی اسرائیل را به دو شهر «نینوا» (موصل امروزی) و «گوزام» (حسکهء امروزی) آورد ، و از آنها سپاهی ویژه ساخت تا به او یاری برسانند . «شلمنسر پنجم» ، در سال 723 پ. از قلمروی «پادشاهی دمشق» و از نیمهء پدفرازی (جنوبی) «پادشاهی سومر» پسنشینی (عقب نشینی) کرد (1)(2).


پژوهشپایه ها (منابع تحقیق):


(1)
https://en.wikipedia.org/wiki/Shalmaneser_V
چون «روبرداری - مهر» (کپی - پیست) نشانی نوشتارهء (مقالهء) ویکی پدیای فارسی در بارهء «شلمنسر پنجم» ، به چرائی هائی (بدلایلی) باز نمی شود ؛ پس خواهشمندم که برای دسترسی یافتن به نوشتارهء «ویکی پدیا فارسی» در بارهء « شلمنسر پنجم » ، نام «شلمنسر پنجم » را در گوگل جستجو کنید .(2)
درنرم افزار جئاکرون ، کارنگارهء (نقشهء) سال 723 پ. را ببینید:
http://geacron.com/home-en/
برای دیدن کارنگارهء (نقشهء) هر سالی ، باید در "چابر (کادر) جستجو" ، آن سال را بنویسید و سپس دکمهء کنش (اینتر) را بزنید . رونهش (توجه) داشته باشید که سالهای پیشازادروز (قبل میلاد) را ، باید با یک نشانهء "رانا" (منفی) بنویسید.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...