ویژه کنید
عکس و تصویر تاریخ کوتاه ایران و جهان-173 _____________________________________________ «سارگن دوم» ، که پس از درگذشت «شلمنسر پنجم» ...


تاریخ کوتاه ایران و جهان-173
_____________________________________________
«سارگن دوم» ، که پس از درگذشت «شلمنسر پنجم» در سال 722 پ.{پیشازادروز}(قبل میلاد) ، پادشاه «آشور» شده بود (1) ، در سال 721 پ. قلمروی چهار پادشاهی کوچک «اسرائیل» ، «یهودا» ، «دمشق» ، و «فلسطین» را به خاک «پادشاهی آشور» افزود (1)(2). در تاریخ ، آشکار نشده است که آیا او از خانوادهء «تیگلات پیلاسر سوم» بوده است یا نه ؛ ولی خود او در سنگپهنه ها ، از خود به سرنام (به عنوان) کسی از «خاندانی نوین» یاد می کرده است (1) . به هر روی ، گزینش فرنام (لقب) «سارگن دوم» ، نشان میدهد که او نیز بمانند «تیگلات پیلاسر سوم» و «شلمنسر پنجم» ، «سامی تبار» بود . یادآوری می کنم که «سارگن یکم» ، یک «سامی تبار» بود که «شاهنشاهی سومر» را زورگیری (غصب) کرد.

رونهیدنی (قابل توجه) است که «سارگن دوم» ، بمانند دو پادشاه پیش از خودش ، رزمندگانی از «پادشاهی اسرائیل» و «پادشاهی یهودا» را به درون قلمروی «پادشاهی آشور» آورد ، و همچنین با بخشی از این رزمندگان به «شاهنشاهی ایران» تاخت و بخشهائی از میهن ما را زورگیری کرد (1). شاید بتوان «یهودیان ایرانی» را ، از بازماندگان همین رزمندگان یهودی تاخته به ایران دانست.


پژوهشپایه ها (منابع تحقیق):


(1)
https://en.wikipedia.org/wiki/Sargon_II
چون نشانی نوشتارهء (مقالهء) ویکی پدیای فارسی در بارهء «سارگن دوم» ، به چرائی هائی (بدلایلی) باز نمی شود ؛ پس خواهشمندم که برای دسترسی یافتن به فارسی این نوشتاره ، نام «سارگن دوم» را در گوگل جستجو کنید .(2)
درنرم افزار جئاکرون ، کارنگارهء (نقشهء) سال 721 پ. را ببینید:
http://geacron.com/home-en/
برای دیدن کارنگارهء (نقشهء) هر سالی ، باید در "چابر (کادر) جستجو" ، آن سال را بنویسید و سپس دکمهء کنش (اینتر) را بزنید . رونهش (توجه) داشته باشید که سالهای پیشازادروز (قبل میلاد) را ، باید با یک نشانهء "رانا" (منفی) بنویسید.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...