ویژه کنید
عکس و تصویر #ام_فروه_مادر_امام_صادق_از_نسل_ابوبکر پرسش ❔ مادر امام صادق درسته که دختر ابوبکر بوده؟ آیا این با <والأصلاب ...

#ام_فروه_مادر_امام_صادق_از_نسل_ابوبکر
پرسش

❔ مادر امام صادق درسته که دختر ابوبکر بوده؟ آیا این با <والأصلاب الشامخه و الأرحام المطهره> میسازه؟ سوال بنده در مورد این عبارت هست آیا این عبارت در مورد امام صادق هم صادق است در حالی که #جد ماری ایشان ابوبکر است
مگر نمیگوییم هر کس بغض علی ع را دارد حرام زاده است ❗ ️❗ ️


💠 #پاسخ💠

👌 مادر امام صادق علیه السلام بانوی مکرمه ای به نام « #ام_فروه» بوده است . ایشان دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر است و مادر ام فروه اسماء دختر عبدالرحمان بن ابی بکر بوده است . لذا مادر ایشان از طرف پدر و مادر #منسوب به ابوبکر است .

📚 امام شناسی ج15 ص26

🔸 قرآن می فرماید ؛

« خداوند شکافنده دانه و هسته است، زنده را از #مرده خارج می‏ سازد و مرده را از زنده، این است خدای شما پس چگونه از حق منحرف می‏شوید؟ » ( انعام 95)

❕ از روایاتی که در تفسیر این آیه یا آیات مشابه آن از امامان اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است استفاده می ‏شود که حیات و مرگ مادی نیست بلکه حیات و مرگ #معنوی را نیز در بر می‏ گیرد . افراد با ایمانی را می ‏بینیم که از پدرانی بی‏ ایمان به وجود می ‏آیند، و افراد شرور و آلوده و بی‏ ایمانی را مشاهده می ‏کنیم که از نسل افراد پاکند، و قانون وراثت را با اراده و اختیار خود نقض می ‏کنند که این خود یکی دیگر از نشانه ‏های عظمت آفریدگار است که چنین قدرت اراده ‏ای به انسان بخشیده است.

📚 تفسیر نمونه ج 5 ص 357 _ الکافی ج 2 باب طینه المومن و الکافر _ البرهان فی تفسیر القرآن ج 2 ص 456

🔸 حضرت ام فروه #مصداق بارز آیه و تولد زنده دل از مرده دل ، بوده و نشانه قدرت خداوندی محسوب می شده است که یک بانوی پاک و مطهره و طاهره و مومنه از نسلی به دنیا آمد که ریشه آن نسل #بازگشت می کرد به کسی که عداوت و دشمنی او با آیین الهی و اهل بیت علیهم السلام قطعی بوده و قساوت قلبش و انحراف او از حق و حقیقت و ایمان و اسلام حقیقی قابل #شک و تردید نمی باشد .

🔸 امام صادق علیه السلام در وصف مادر می فرماید ؛

« مادرم از جمله زنانی بود که #ایمان آورد و تقوی و پرهیزکاری را اختیار کرد و احسان و نیکوکاری نمود و خدا دوست دارد نیکوکاران را »

📚 الکافی ج 1 ص 393

🔸 مسعودی می نویسد ؛

« امّ فروة از تمامی زنان زمان خود #تقوایش زیادتر بود »

📚 اثباه الوصیه ص 154

🔸 شیخ عباس قمی می نویسد ؛

« امّ فروة چندان مجلّله و مکرّمه بود که به سبب آن از حضرت‏ صادق علیه السّلام گاهی به «#ابن_المکرّمه» تعبیر کردند.»

📚 منتهی الامال ج 2 ص 1338

❕ روایت شده از عبد الأعلی که گفت ؛

« دیدم امّ فروة را که پوشیده بود کسایی و طواف کعبه می‏ کرد به صورتی که کسی او را نشناسد، پس استلام کرد حجر الأسود را به دست چپ، مردی در آنجا با وی گفت ؛ « ای کنیز خدا! خطا کردی در سنّت و آداب که با دست چپ استلام کردی. امّ فروة فرمود: انّا لأغنیاء من #علمک، یعنی: نمی ‏خواهد چیزی یاد ما دهی همانا ما از علم شما بی ‏نیازیم. »

📚 بحار الانوار ج 46 ص 367

👌 شیخ عباس #قمی در توضیح روایت فوق می گوید ؛


« ظاهرا آن مرد از فقهای عامّه بوده، و چگونه غنی و بی ‏نیاز نباشد از فقه عامّه و اهل سنت ، زنی چون ام فروه که شوهرش باقر علوم اوّلین و آخرین باشد، و پدر شوهرش حضرت امام زین العابدین علیه السّلام، و فرزندش ینبوع علم و معدن حکمت و یقین جعفر بن محمّد الصادق الأمین- صلوات اللّه علیهم اجمعین- باشد، و پدرش از ثقات و معتمدان علیّ بن الحسین علیه السّلام و یکی از فقهای سبعه مدینه باشد در حجر علم تربیت شده و در بیت فقه نشو و نما کرده »

📚 منتهی الامال ج 2 ص 1338

💠 ما معتقدیم که پدران #راهنمایان الهی انسان های والا مقام و مادران آنها انسان های پاک و پاکیزه از هر گونه #ناپاکی بوده اند چنان که پیامبر گرامی فرمود ؛

« پیوسته خداوند مرا از صلب پدران پاک به رحم مادران پاک دامن منتقل کرد تا اینکه متولّد شدم درحالی‏ که هرگز مرا به آلودگیهای جاهلیّت آلوده نساخت».

📚 بحار الانوار، ج 15، ص 117؛ مجمع البیان، ج 3- 4، ص 497.

❕ یا در زیارت #وارث در مورد فرزندزاده پیامبر، امام حسین علیه السّلام آمده است ؛ « گواهی می‏ دهم که تو نوری بودی در صلب والای پدران و رحم پاک مادران و هرگز عصر جاهلیّت با تمام آلودگی هایش تو را آلوده نساخت و جامه ‏های سیاه آن بر تو پوشانده نشد».

📚 مصباح المتهجد ص 717

🔸 امام صادق علیه السلام نیز از صلب پدران پاک که منتهی می شود به پیامبر گرامی اسلام #متولد یافت و از سوی دیگر مادر ایشان هم ام فروه آن انسان مومنه و وارسته بوده که مصداق بارز « الارحام المطهره » بوده است و ناپاکی جد اعلای او #ابوبکر به هیچ عنوان بر این بانوی بزرگوار #تاثیر نگذاشته است و ایشان مصداق بارز « متولد شدن زنده از مرده » بوده اند .

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...