ویژه کنید
عکس و تصویر #مصائب_به_دست_خدا_عدالت_خدا پرسش ❔ «مَا أَصَابَ مِنْ مُصِیبَةٍ إِلا بِإذنِ الله - هیچ مصیبتی جز به ...

#مصائب_به_دست_خدا_عدالت_خدا
پرسش

❔ «مَا أَصَابَ مِنْ مُصِیبَةٍ إِلا بِإذنِ الله - هیچ مصیبتی جز به اذن خدا نرسد» (تغابن، ۱۱)

🔘 و اینگونه است که یک مومن و معتقد، منشاء شر، فساد و تباهی را مےپرستد و زمانی که این منشاء فساد، کودکان و بی گناهان را به بلایای طبیعی مےکشد، امید بخشایش گناهکاران از او را دارد. شاید هم یک مومن مےاندیشد و مےداند، الله، یاور #مفسدین و نابود کننده صالحین است ❗ ️❗ ️


💠 #پاسخ💠

👌 خداوند می فرماید ؛

« هیچ مصیبتی رخ نمی ‏دهد مگر به اذن خدا، و هر کس به خدا ایمان آورد خداوند قلبش را هدایت می‏ کند، و خدا به همه چیز دانا است » ( تغابن 11)

👌 بدون شک همه حوادث این عالم به اذن خدا است، چرا که به مقتضای توحید افعالی در تمام #عالم هستی چیزی بدون اراده حق تحقق نمی ‏یابد، ولی از آنجا که مصائب همیشه به صورت یک علامت استفهام در اذهان جای داشته بالخصوص روی آن تکیه شده است.

❔ در اینجا سؤال #مهمی مطرح است و آن اینکه بسیاری از این مصائب به وسیله ظلم ظالمان و اراده جباران رخ می‏ دهد، و یا اینکه خود انسان بر اثر کوتاهی و ندانم کاری، و یا ارتکاب خلاف، گرفتار آن می‏ شود، آیا اینها همه به اذن خدا است؟

👌 در پاسخ این سؤال باید گفت از مجموع آیاتی که در باره مصائب در قرآن مجید آمده است برمی ‏آید که #مصائب بر دوگونه است ؛

1⃣ مصائبی که با طبیعت زندگی انسان سرشته شده، و اراده بشر #کمترین تاثیری در آن ندارد، مانند مرگ و میر و قسمتی از حوادث دردناک طبیعی.

2⃣دوم مصائبی که انسان به #نحوی در آن نقشی داشته است.

❕ قرآن در باره دسته اول می‏ گوید همه به اذن خدا روی می‏ دهد، و در باره قسم دوم می ‏گوید به خاطر اعمال خودتان دامانتان را می ‏گیرد ، لذا می فرماید ؛

« هر مصیبتی به شما رسد به خاطر اعمالی است که انجام داده اید » ( شوری 30)

👌 و می فرماید ؛

« آیا هنگامی که مصیبتی به شما (در میدان جنگ احد) رسید در حالی که دو برابر آن را (بر دشمن در میدان جنگ بدر) وارد ساخته بودید گفتید این مصیبت از کجا است؟ بگو از ناحیه خود شما است (که در میدان جنگ احد با دستور پیامبر مخالفت کردید) خداوند بر هر چیزی قادر است (و چنانچه روش خود را اصلاح کنید در آینده به شما پیروزی می ‏دهد). ( آل عمران 165 )

👌 بنا براین کسی نمی ‏تواند به این بهانه که تمام مصائب از سوی خدا است در مقابل ظالمان سکوت کرده، به مبارزه برنخیزد، و نیز نمی‏ تواند به این بهانه دست از مبارزه با بیماریها و #آفات و مبارزه با فقر و جهل بردارد.

📚 تفسیر نمونه ج 24 ص 197

🔸 بر این اساس ، در پاسخی در گذشته ، #توضیح دادیم که اگر مثلا سیل و سیلابی می آید و خسارات فراوانی از خود به جای می گذارد ، اکثرا این خسارات ناشی می شود از کوتاهی های خود بشر در جهت مقابله با آن و از سوی دیگر ، کوتاهی های بشر و فسق و فجورهای آنان در مواردی موجب آن می شود که خداوند آنان را مشمول مصائب و #عذاب کند ، تا کسانی که شایستگی دارند ، از مسیر ناصحیح بازگردند .

❕ و در موارد دیگری خداوند صالحان را نیز گرفتار مصائب می کند تا آبدیده شوند ، و با صبر بر آن مصائب به درجات #بالاتری برسند تفصیل مطلب را در پاسخ گذشته ما بخوانید ؛

❔ این اشکال باقی می ماند که در بلاها و حوادث طبیعی مانند سیل ، شاهدیم که کودکان و #خردسالانی که هیچ گونه گناهی نکرده اند ، از بین می روند . این کودکان چه کوتاهی کردند که خداوند آنان را از بین می برد ❗ ️


👌 پاسخ با توجه به آنچه در گذشته #گفته ایم روشن است ، اگر انسان ها در جهت مقابله با حوادث طبیعی چون سیل ، نهایت دقت و کوشش را مصرف می داشتند ، #طبیعی بود که شاهد از بین رفتن #عزیزانشان نبودند ، بنابراین علت اصلی از بین رفتن #کودکان خود انسان ها می باشند .

❕ از سوی دیگر گفتنی است که یکی از شاخه های توحید خداوند ، توحید در #مالکیت است .خداوند مالک حقیقی همه موجودات است زیرا وقتی خالق همه اشیاء او است طبعا مالک همه اشیاء نیز ذات مقدس او است.

🔶 خداوند در آیات متعددی به این حقیقت اشاره کرده است و می فرماید:

« هر چه در آسمانها و زمین است از #اوست»

🔷 بقره116-255-284- ال عمران 109- 129- نسائ126-

❔ حال چه مانعی دارد همان خداوندی که مالک موجودات است و حیات را به موجودات و حیوانات داده است حیات را هر زمان خودش صلاح بداند از آنان بگیرد ، زیرا آنان #مملوک الهی هستند و هر زمان خداوند بخواهد از طرق مختلف جان آنها و بسیاری دیگر از موجودات را می گیرد و هیچ اشکالی نیز بر خداوند وارد نمی شود زیرا خداوند در #مملوکات خود تصرف می کند.

👌 البته این تصرف خداوند بر اساس حکمت هایی است که گاهی برای ما روشن است و گاهی روشن نیست . مثلا یکی از جنبه های آن می تواند مجازات پدر و مادر به خاطر #گناهان باشد به این صورت که گناهان آنان موجب می شود #نعمت خداوند ( فرزندشان ) از دستشان برود ، و یا جنبه دیگر #امتحان پدر و مادر و #ترفیع درجه آنان به واسطه صبر و بردباری بر مرگ فرزند ، باشد و نیز شاید مرگ برای کودک از ادامه حیاتش بهتر بوده باشد ، خداوند که خیر بندگان را بهتر از خودشان #تشخیص می دهد ، مطابق با تشخیص خود با آنان رفتار می کند و چون بندگان مملوک خداوند هستند ، کسی نمی تواند انتقادی نسبت به عملکرد الهی داشته باشد .

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...