ویژه کنید
عکس و تصویر وقتی که می‏ گوییم: «اللّهم ارزقنا توفیق الطّاعة»؛ خدایا! توفیق اطاعت را #رزق_و_روزی ما گردان.» ...

وقتی که می‏ گوییم: «اللّهم ارزقنا توفیق الطّاعة»؛ خدایا! توفیق اطاعت را #رزق_و_روزی ما گردان.» سخن از رزق و روزی و توفیق است.
این دعا بیان گر آن است که خصال نیک، و ارزش‏ها از روزی‏ های معنوی است که همچون رزق و روزی مادی، همواره مورد نیاز است، همان گونه که اگر رزق مادی به انسان نرسد، او قحطی زده شده و در پرتگاه نابودی قرار می‏ گیرد، نرسیدن به رزق معنوی نیز باعث سقوط و هلاکت است، و همان گونه که رزق و روزی مادی، هر روزه و در همه اوقات باید به انسان برسد تا او ادامه حیات بدهد، #رزق_و_روزی_معنوی نیز باید همیشگی باشد تا موجب ادامه حیات معنوی گردد.
به عبارت روشن‏تر، رزق و روزی به معنی عطا و بخشش مستمر و بهره ‏ای از خیر و برکت الهی به طور مداوم است که هم شامل غذای جسم و خوراک روزانه و هرگونه روزی مادی مانند لباس و خانه و مرکب و باغ و...می‏ شود، شامل روزی‏ های معنوی مانند ارزش‏ها و صفات نیک نیز می ‏شود. و معنی وسیعی دارد، بلکه رزق و روزی اصلی همین روزی معنوی است، و در دعاها تعبیر به رزق در مورد روزی‏ های معنوی بسیار به کار رفته است، و در قرآن نیز، رزق به معنی عام و جامع است، و شامل امور مادی و معنوی خواهدشد، مثلاً در قرآن می‏ خوانیم: «فالّذین آمنوا و عملوا الصّالحات لهم مغفرةٌ و رزقٌ کریمٌ؛ آنها که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند، آمرزش و روزی ارزشمندی برای آنها است.» با توجه به این که واژه کریم به معنی هر موجود شریف و پر ارزش است، بنابراین رزق کریم، شامل هر روزی ارزشمند از مادی و معنوی می‏ شود، و دارای مفهوم و معنی گسترده‏ ای است که فراگیرنده هرگونه نعمت‏های عالی از مادی و معنوی است، چنان که راغب لغت شناس معروف قرآن، رزق کریم را، شامل عموم روزی‏ های شایسته از مادی و معنوی گرفته است.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...