ویژه کنید
عکس و تصویر #کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید ذلِکَ أَدْنی‌ أَنْ یَأْتُوا بِالشَّهادَةِ عَلی‌ وَجْهِها أَوْ یَخافُوا أَنْ تُرَدَّ أَیْمانٌ بَعْدَ ...

#کلام_وحی #روزی_یک_آیه_از_قرآن_مجید
ذلِکَ أَدْنی‌ أَنْ یَأْتُوا بِالشَّهادَةِ عَلی‌ وَجْهِها أَوْ یَخافُوا أَنْ تُرَدَّ أَیْمانٌ بَعْدَ أَیْمانِهِمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اسْمَعُوا وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْفاسِقِینَ
این (روش به صواب) نزدیکتر است برای اینکه شهادت را به نحو درست ادا کنند و یا بترسند که بعد از #سوگند خوردنشان سوگندهایی (به وارثان میّت) برگردانده شود (وجای سوگند آنان را بگیرد). و #از_خداوند_پروا_کنید و (فرمان‌های او را) گوش کنید و #خداوند ، #گروه_فاسق را هدایت نمی‌کند.
نکته ها : این آیه، فلسفه سختگیری و دقّت در امر #شهادت_و_شاهد_گرفتن که در آیات قبل مطرح بود بیان می‌کند و این‌که سوگند بعد از نماز در حضور مردم، سبب می‌شود که شهادت‌ها واقعی باشد، چون اگر #سوگند_و_شهادت آنان پذیرفته نشود، آبروی آنان در جامعه می‌رود.
پیام ها
1- مراسم و تشریفاتی که عامل حفظ و تثبیت حقّ مردم شود، ارزشمند است.
2- یکی از عوامل بازدارنده‌ی از #گناه ، #نگرانی_از_رسوایی_در_جامعه است.
3- چنان زندگی کنیم که #نااهلان_عادل_‌نما نتوانند با #سوگند_دروغ ، زحمات ما را هدر دهند و بدانند که اظهارات نادرستشان توسط گروه بهتری ردّ می‌شود.
4- در امر وصیّت، سوگند و شهادت، #تقوا داشته باشیم.
5- شهادت ناحقّ، نشانه‌ی فسق است.
منبع : #تفسیر_نور #استاد_حجه_الاسلام_محسن_قرائتی . جلد 2 . ص391 #گنجینه_علوی_ساوجی
@srazsaveh #قرآن_مجید #سوره_مائده_آیه108 #کلام_الهی #شف8305

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...