ویژه کنید
عکس و تصویر #تاریخ_در_تصویر .. ..✍ ‌ یکم تیر زادروز ثریا اسفندیاری ملکه سابق ایران..انتخاب ثریا برای همسری ...

#تاریخ_در_تصویر
.. ..✍ ‌ یکم تیر زادروز ثریا اسفندیاری ملکه سابق ایران..انتخاب ثریا برای همسری محمدرضاشاه پهلوی به وسیله خواهر بزرگ‌تر #شاهنشاه، شمس انجام گرفت. شمس در یک مجلس مهمانی در سفارت ایران در لندن او را پسندید و مسئله را با خلیل خان اسفندیاری در میان گذارد. .
ثریا در خاطرات خود می‌نویسد که بزرگ‌ترین آرزوی او پیش از اینکه ملکهٔ ایران بشود، هنرپیشگی سینما بوده و پیش از اینکه برای اولین دیدار با #شاهنشاه به کاخ سلطنتی برود، با پدرش شرط کرده بود که اگر #شاه او را نپسندید یا او از #شاه خوشش نیامد، او را به هالیوود بفرستد.
.
ولی #شاه در اولین نظر او را پسندید و ثریا هم تمایل به این ازدواج پیدا کرد و مراسم نامزدی آنها روز ۶ دی ۱۳۲۹ در نظر گرفته شد. ولی ثریا دچار بیماری حصبه شد. ناگزیر مراسم ازدواج به تعویق افتاد. پس از طی دوران نقاهت، تشریفات عقد و ازدواج در ۲۳ بهمن برگزار شد.
.
محمدرضا شاه هفت سال پس از جدایی از #فوزیه، با ثریا اسفندیاری بختیاری ازدواج کرد.به گفته اشرف: شاه عاشق ثریا بود و اگر ثریا می‌توانست برای او جانشینی بیاورد، آنان هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شدند. .
بعد از چند سال موضوع بچه‌دار شدن آنها بسیار جدی در دربار مطرح شد و ملکه مادر مرتباً این مطلب را با پسرش در میان می‌گذاشت. . #شاه در مهر ۱۳۳۳ با پرنسس ثریا به ایالات متحده رفت و در آنجا آزمایش‌های دقیق پزشکی انجام پذیرفت و در مورد او هیچ چیز غیرطبیعی دیده نشد و سرپرست هیئت پزشکی اعلام کردند شما هر دو در کمال سلامت هستید و فقط باید صبر کنید.
.
مدتی بعد محمدرضاشاه پهلوی از ثریا خواست تا به سنت موریتز برود ..و ثریا روز ۲۴ بهمن ۱۳۳۶ تهران را ترک گفت و بعد از آن دیگر هیچ وقت به ایران بازنگشت.
.
در روز ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ از وی جدا شد و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام گردید...

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...