ویژه کنید
عکس و تصویر تاریخ کوتاه ایران و جهان-416 ____________________________________________ در سال 220 ز. {زادروزی}(میلادی) ، «اردشیر یکم ساسانی» ...

تاریخ کوتاه ایران و جهان-416
____________________________________________
در سال 220 ز. {زادروزی}(میلادی) ، «اردشیر یکم ساسانی» ، استان هائی که امروزه «کرمان» ، «اصفهان» ، «کهکیلویه و بختیاری» نام دارند ؛ و همچنین پدفراز (جنوب) استان امروزی «یزد» را به قلمروی خود افزود (1). یک سال پس از این ، که برابر میشود با سال 221 ز. ، «پادشاهی غسان» در فراز باختری (شمال غربی) آداکمان (شبه جزیرهء) «سبا» (سبا بجای عربستان) {1} ، ودر همسایگی «امپراتوری روم» ، کشور «یمنی تبار» «پادشاهی غسان» پدید امد (1) . همچنین پس از اینکه در سال 216 ز. «کائو کائو» که یک سپهبد چینی بود ، فرمانده «شیونگ نو» {همپیمانی (کنفدراسیون) تیره های (طوایف) ترک و مغول} را دستگیر و زندانی کرد ؛ پس از 5 سال ، «شیونگ نو» از هم پاشید ، و همپیمانی (اتحاد) تیره های (طوایف) ترک و مغول ، از میان رفت (1)(2) . همچنین از همین سال 221 ز. ، «امپراتوری چین» به سه پادشاهی «کائو وی» (3) ، «ووی خاوری» (4) ، و «شو هان» (5) دگرش یافت (تبدیل شد) (1).
(1) http://geacron.com/home-en/
(2) https://en.wikipedia.org/wiki/Xiongnu
(3) https://en.wikipedia.org/wiki/Cao_Wei
(4) https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Wu
(5) https://en.wikipedia.org/wiki/Shu_Han
{1}
نام «سبا» برای آداکمان (شبه جزیرهء) عربستان ، نام درست تری است ، چون «پادشاهی سبا» نخستین کشوری است که در این آداکمان (شبه جزیره) پدید آمده است . یادآوری میشود که «پادشاهی سبا» یک پادشاهی «یمنی تبار» بوده است . افزون بر این ، باید گفت که سده ها (قرن ها) پیش از این ، تیره های (طوایف) «یمنی تبار» ، در همهء این آداکمان (شبه جزیره) زیستا (ساکن) بوده اند . عرب ها نیز در سرزمین حجاز زیستا بوده اند . یادآوری میشود که «یمنی تبارها» عرب نیستند ، گرچه از سال 645 ز. ، به زور جنگ افزار ، «عرب زبان» شده اند.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...