ویژه کنید
عکس و تصویر تاریخ کوتاه ایران و جهان-631 ___________________________________________ از پیرامون (حدود) سال 11000 پ. {پیشازادروز}(قبل میلاد) که ...

تاریخ کوتاه ایران و جهان-631
___________________________________________
از پیرامون (حدود) سال 11000 پ. {پیشازادروز}(قبل میلاد) که «فن شناسی نوسنگی» (1) ، برای نخستین بار ، بدست «تپه آسیابی ها» (2) پدید آمد ؛ فرآوریشیوهء (شیوهء تولید) «خویشفرمائیگرائی» (3) نیز نوآوری و برپا گردید . در «ایران باستان» نیز ، این فرآوریشیوهء بسیار دادگرایانه (عدل گرایانه) تا آغاز شاهنشاهی «یزدگرد یکم» ، که برابر بوده است با سال 399 ز. {زادروزی}(میلادی) ، برپا بوده است . ولی از سال 399 ز. ، پایه های «خویشفرمائیگرائی» بدست «یزدگرد یکم» ، سست گردید و رفته رفته (بتدریج) ، «برده دارسالاری» دوباره در «ایران پس از سال 399 ز.» ، رووان (رایج) گردید .

در چنین پیراچگونی ای (شرایطی) ، «مزدک» (4) ، که یک موبد «مزدا یسنا» {دین زرتشت} بود ، در سال 490 ز. {زادروزی}(میلادی) ، بپا خواست تا «خویشفرمائیگرائی» را دوباره ، در ایران برپا کند . «کاوهء یکم» (5) ، شاهنشاه ایران ، که در این هنگام ، هفده ساله بود ؛ و ورشکستگی «ایران ساسانی» را می دید ، از «مزدک» پشتیبانی کرد .

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Neolithic
(2) https://fa.wikipedia.org/wiki/تپه_آسیاب_۱
اگر نشانی بالا باز نشد ، خواهشمندم که «تپه آسیاب» را در گوگل جستجو کنید ، و سپس نوشتارهء (مقالهء) ویکی پدیای فارسی دربارهء «تپه آسیاب» را باز کنید و بخوانید.
(3) برای آشنائی با «خویشفرمائیگرائی» ، خواهشمندم پیشگفتار برگه ام (پیجم) را بخوانید.
(4) https://en.wikipedia.org/wiki/Mazdak
(5) https://en.wikipedia.org/wiki/Kavad_I

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...