ویژه کنید
عکس و تصویر تاریخ کوتاه ایران و جهان-636 (ویرایش 4) ________________________________________________ در سال 496 ز. {زادروزی}(میلادی) ، کسانی ...

تاریخ کوتاه ایران و جهان-636 (ویرایش 4)
________________________________________________
در سال 496 ز. {زادروزی}(میلادی) ، کسانی که پدران و نیاکانشان ، در پی کنار گذاشته شدن «خویشفرمائیگرائی» در هنگامهء «یزدگرد یکم» ، به دارائی و سرمایهء بسیار فراوانی دست یافته بودند ، برپد (علیه) شاهنشاه «کاوهء یکم» (1) ، که از «مزدک» (2) پشتیبانی کرده بود ، بپا خواستند و او را دستگیر ، و در «دژ فراموشی» در نزدیکی شهر شوش ، زندانی کردند (1) ؛ و برادرش «جاماسپ» (3) را بر اورنگ شاهنشاهی «ایران ساسانی» نشاندند (1) ؛ ولی «کاوهء یکم» ، پس از چند روز ، از «دژ فراموشی» گریخت (1) و پنهان شد . به شایدگی (احتمال) فراوان ، «مزدک» و دیگر رهبران خیزش سال 490 ز. نیز ، بهمراه «کاوهء یکم» ، در «دژ فراموشی» زندانی شده بوده اند.

یادآوری می شود که «مزدک» (2) ، که یک موبد «مزدا یسنا» {دین زرتشت} بود ، در سال 490 ز. {زادروزی}(میلادی) ، بپا خواسته بود تا «خویشفرمائیگرائی» را دوباره ، در ایران برپا کند . «کاوهء یکم» (1) ، شاهنشاه ایران ، که در این هنگام ، هفده ساله بود ؛ و ورشکستگی «ایران ساسانی» را می دید ، از «مزدک» پشتیبانی کرد (1)(4).

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Kavad_I
(2) https://en.wikipedia.org/wiki/Mazdak
(3) https://en.wikipedia.org/wiki/Jamasp
(4) http://wisgoon.com/pin/27601237/

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...