شهرام جزایری کیست؟وی در سال 1351 در اهواز به دنیا آمد.مشخصات...

شهرام جزایری کیست؟وی در سال 1351 در اهواز به دنیا آمد.مشخصات فردی:

بعضی او را نماد فساد اقتصادی دانسته و برخی نبوغش را در پولدار شدن می‌ستایند.

دوران زندگی:

تحولات نوجوانی موجب شد که تکانی به خود دهد و با فروش بستنی، سمبوسه و باقلوا خرج خود را در آورد. او در این راه موفق بود.شهرام از بستنی فروشی به عنوان اقتصاد خرد یاد کرد. البته هیچ احتیاجی به این کارها نداشت، چرا که پدرش در اهواز یک رستوران دار بود .شهرام می خواست مانند یک تاجر موفق از پایه شروع کند.


دندانپزشکی

تحصیلات عالیه هدف بعدی اش بود. او آنقدر درس خواند تا موفق شد در رشته دندانپزشکی دانشگاه کرمان با رتبه زیر ۴۰۰ قبول شود.

موفق شدن در چند رشته ورزشی

در دوران دانشجویی به ورزش روی آورد. او در رشته های والیبال و پینگ پنگ به مقام کشوری رسید و در این عرصه موفق شد. اما چون در ورزش آب و نانی ندید، آن را رها کرد.پس از مدتی به این نتیجه رسید که شغل دندانپزشکی با هدف او که درآمد ماهیانه یک میلیاردی بود، فاصله زیادی دارد. به همین علت در سال ۱۳۷۵ از ادامه تحصیل انصراف داد و به ثروت رویفعالیت در اقتصاد نیمه کلان

پس صادرات خرمای بم به شوروی را آغاز کرد. صادراتی که البته نتیجه ای جز ورشکستگی و از دست دادن تمام سرمایه هایش در پی نداشت، اما سکوی پرتاب پرشتابی برایش شد. جزایری صادرات سیر به کویت را در همین دوره آغاز کرد. کویتی ها به سوی سیرهای رامهرمز هجوم بردند . شهرام از این راه به پول کلانی رسید. پس از موفقیت نسبی در این تجارت، به تهران رفته و شرکت«پدیده تجارت درخشان» را به ثبت رساند. او دیگر اقتصاد کلان خود را آغاز کرده بود و در این حال فقط ۲۵ سال داشت. وی این مرحله از تجارت خود یعنی از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵ را فعالیت در اقتصاد نیمه کلان نام نهاد. در همین حال فهمید که اگر با سیر می توان تجارت کرد، با فرش که مهمترین کالای صادراتی غیر نفتی ایران محسوب می شود می تواند سود بیشتری به دست آورد. او پس از صادرات فرش، به سرمایه گذاری در کاغذ و روغن نباتی هم روی آورد و یک کارخانه ورشکسته روغن نباتی را خریداری کرد. همچنین به یکی از سازمان های بزرگ را که در آستانه ورشکستگی قرار داشت با سرمایه ۴میلیاردی کمک کرد. ایران تنها جایی نبود که آوازه اش در آن پیچید ، در امارات و سایر کشورهای عربی نیز به شهرت دست یافت.سود این تجارت آن قدر بود که شهرام در مرحله اول توسعه اقتصاد کلان خود ۵۰ شرکت دیگر برای صادرات ۵۰ قلم دیگر از کالاهای ایرانی تأسیس کرد.

مشاور کمیسیون اقتصادی مجلس

در این بین به اندازه ای به سیاستمداران نزدیک شد که اجازه تردد به مجلس وقت را نیز پیدا کرد و حتی پس از مدتی به عنوان مشاور کمیسیون اقتصادی مجلس در ۱۰ جلسه این کمیسیون نیز حضور پیدا کرد. او شاید مشاور قدرتمندی نداشت، اما خود به عنوان مشاور کمیسیون اقتصادی مجلس ششم معرفی شده بود! از سال ۱۳۷۷ تاجرهای ایرانی و کشورهای حوزه خلیج فارس او را می شناختند.

اقتصاد فوق کلان

بهانه مجلسی های آن موقع این بود که شهرام یک تاجر موفق است و می تواند طرح های خوبی را برای بهتر شدن وضع اقتصاد کشور ارائه دهد. شهرام اینک به اقتصاد فوق کلان روی آورده بود و حتی موفق شد وام ۵۰ میلیون دلاری از بانک های ایران دریافت کند. البته او از صندوق ضمانت وزارت بازرگانی درخواست ۱۸۰ میلیون دلار وام کرده بود که با ۵۰ میلیون دلار آن موافقت شد.

درخواست وام از بانکهای بحرین

او آنقدر از دست بانک های ایرانی که به او وام چند صد میلیون دلاری پرداخت نکردند، ناراحت بود که به بانک های بحرینی روی آورد. بحرینی ها بی چون و چرا با وام ۲۰۰ میلیون دلاری اش موافقت کردند. 
در این گیر و دار مجلسی ها شاهد رفت و آمد یک جوان در صحن علنی بودند. شهرام موفق شده بود کارت ۵۰۰ را که به فرد اجازه ورود به صحن علنی می دهد، دریافت کند. 
میلیاردر جوان، بخیل نبود. به گفته خودش کمک های زیادی به این و آن کرده بود. البته این و آن او، افراد خاصی بودند. او شاید چون توانایی شناسایی نیازمندان جامعه را نداشت، پول های بسیاری از ۴۰۰ هزار تا ۴ میلیارد تومان به همان این و آن می بخشید تا به نیازمندان کمک کنند. البته بعدها دادگاه این کمک های مالی به مستمندان را به حساب رشوه گذاشت، چرا که با وجود کمک های میلیاردی به نیازمندان حتی یک درصد هم از تعداد فقرا کاهش نیافته بود.

ازدواج

شهرام به جایی رسید که بسیاری فکر می کردند اگر جای او بودند، فرصت خاراندن سر را هم نداشته باشند، اما او در این میان فرصت ازدواج با دختر عموی خود را نیز پیدا کرد.

سفر به دبی،دستگیری در هواپیما

نخستین بار وزارت بازرگانی از رابطه سؤال برانگیز یکی از مدیرانش با جزایری پرده بر داشت. ۶ ماه پیش از دستگیری جزایری، بازرسان سازمان بازرسی در

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

Loading...