علی رضایی_ رجانیوز: کمی قبل از انتخابات مجلس 94، رئیس جمهور ...


علی رضایی_ رجانیوز: کمی قبل از انتخابات مجلس 94، رئیس جمهور به فرانسه و ایتالیا سفر کرد و با امضای تفاهنامه خرید 118 فروند ایرباس برگشت. از آنجا که برجام نتیجه ملموسی بر اقتصاد ایران نداشت (هنوز هم ندارد) دولت یازدهم تدبیر کرد تا با این روش فضای روانی گشایش اقتصادی را در اذهان مردم رقم بزند بلکه رای بیشتری به جریان مطبوعش واریز شود.


به گزارش رجانیوز خرید فله‌ای (مشابه کشورهای عربی) ایرباسها صدای منتقدین را حسابی درآورد. خریدی که بدون بررسی کارشناسی صورت گرفت و حداقل در مورد ایرباسهای دورپرواز ای380 فاقد توجیه اقتصادی بود. این انتقادات با حرکت نمایشی رئیس جمهور در افتتاح طرح قطار سریع السیر تهران مشهد مواجه شد. دکتر روحانی خواست نشان دهد که دولتش به فکر اقشار متوسط و پایین هم هست. هر چند که این طرح از اساس تخیلی بیش نبود و رکود اقتصادی رمقی برای حرکت در این زمینه باقی نگذاشت.


امروز بعد از گذشت سه ماه از سفر اروپایی جناب فریدون، اخبار جدیدی مبنی بر مقاومت برخی در داخل دولت در برابر طرح نسنجیده فوق شنیده می‌شود. ایرباسهای عباس آخوندی با دیوار جهانگیری و وزیر اقتصاد برخورد کرده است. وزیر اقتصاد اصرار دارد که مطابق قانون، خرید دولت نباید برای شرکت‌ هواپیمایی هما که در صدر واگذاریهای اصل 44 است انجام شود. وی معتقد است بعد از مشاهده گزارش توجیهی اصل طرح، باید از شرکت‌های خصوصی هواپیمایی برای این کار استفاده شود. جهانگیری اما از موضع دیگری مخالفت می‌کند. جهانگیری مخالف اصل طرح نیست اما اصرار دارد که برای دور زدن موانع غیر قانونی این طرح (از جمله اصل 44) باید از مسیر اخذ مجوز از مقام معظم رهبری استفاده شود.


این وسط عباس آخوندی حسابی ناراحت است. حرفی نسنجیده زده که نسنجیده‌تر از سوی رئیس جمهور تکرار شده و اکنون با ادله منطقی همکاران در داخل به گل نشسته است. این اوضاع دولتی است که تنها نقطه قوت آن، وزرای کاربلد و اقتصادی است. وزرایی که ظاهرا دوران تدبیر و تلاششان سپری شده و اکنون بیشتر به گذران امور شخصی خود مشغولند و چندان نگران سرنوشت دولت و رئیسش نیستند.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار