عکس و تصویر به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، دیوان عالی آ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، دیوان عالی آمریکا چهارشنبه( اول اردیبهشت 1395) در حکمی اعلام کرد که حدود 2 میلیارد دلار دارایی بلوکه ایران باید به خانواده های آمریکایی های کشته شده در بمب‌گذاری 1983 پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملاتی که گفته می شود ایران در آنها دست داشته، پرداخت شود.

همزمانی این اقدام پس از سه‌دهه از وقوع ماجرا و در آستانه دوره پسابرجام، این موضوع را به ذهن متبادر می‌کند که سیاست‌های منفعلانه دولت یازدهم در قبال دشمنی آمریکا، این کشور را چنین گستاخ کرده است و این سوال بی‌جواب می‌ماند: «هنگامی که محمدجواد ظریف و جان کری زیر پرچم آمریکا با هم عکس یادگاری می‌گیرند و لبخند‌های دیپلماتیک می‌زنند دقیقاً در خصوص چه چیزی مذاکره می‌کنند که فردای آن روز اموال ایران به سرقت می‌رود!»

سخنگوی وزارت خارجه ایران این حکم را «دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران» عنوان کرد اما مسئولان این وزارتخانه همواره تاکید می‌کنند که اقدام آمریکا نقض برجام نیست!

معاون اول رئیس‌جمهور روز شنبه در اظهار نظری عجیب اعلام کرد که «بی تدبیری دولت قبل باعث شد که آمریکا بتواند این پول را بلوکه کند!»

اسحاق جهانگیری هر چند در نشست مدیران عامل بانک‌های خصوصی و دولتی که در تاریخ 4 اردیبهشت 95 برگزار شد، اقدام آمریکا را محکوم کرد و گفت: آمریکایی‌ها با نهایت قلدری این کار را انجام دادند و این اقدام‌شان یک دستبرد به منابع بانک مرکزی ایران در یک بانک اروپایی بود، اما طبق معمول موضع‌گیری‌های مسئولان دولت یازدهم در این سه سال، مقصر را دولت قبل دانست و اظهار داشت: «بعضی‌ها ذوق می‌کنند که این اتفاق به این دولت مرتبط است در حالی‌که دولت در این اتفاق نقشی نداشته است بلکه در دولت قبل در دوره‌ای تصمیم گرفته شد بخشی از منابع بانک مرکزی در اروپا مدیریت شود؛ بنابراین با بی تدبیری کامل دو میلیارد دلار اوراق آمریکایی خریداری شد و در بانک اروپایی نگه داشته شد، بنابراین آمریکا به راحتی توانست ابتدا این اوراق را مسدود کرده و سپس آن‌ها را مصادره کند.»

خبرگزاری فارس در گزارشی با استناد به مصاحبه عباس عراقچی با ایرنا این ادعا را خلاف واقع دانست.

مذاکره کننده ارشد کشورمان در این مصاحبه مسبب سپرده‌گذاری پول‌های مسدود شده را «دولت اصلاحات» دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان پس از 6 روز به این اقدام آمریکا واکنشی دیپلماتیک نشان داد.

ظریف صبح امروز در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه مقدونیه نیز همانند معاون اول رئیس‌جمهور این اقدام را ناشی از برخی تصمیم‌گیری‌ها در دوره گذشته دانست و تاکید کرد که این موضوع مسئله جدیدی نیست.

از سویی دیگر برخی تحلیل‌گران و کارشناسان سیاسی معتقدند که اقدام اخیر آمریکا بدتر از اعمال تحریم‌ها علیه ایران است زیرا در تحریم نهایتاً اموال ملت ایران بلوکه می‌شد اما در اقدام جدید ایالات متحده، اموال کشورمان رسماً توسط دولت آمریکا غارت می‌شود.

خبرگزاری فارس در چند روز اخیر در گفتگو‌های متعددی با کارشناسان مسائل سیاسی و نمایندگان مجلس به تبیین چرایی دوگانگی اقدامات خصمانه آمریکا و رفتار منفعلانه دولت یازدهم پرداخته است.

بخش اول این گفتگو‌ها اینجا قابل مشاهده است و آنچه در ذیل می‌خوانید گفتگو با کارشناسان دیگری در خصوص مصادره 2 میلیاردی اموال ایران و اظهار نظر مسئولان دولت یازدهم است.

محمدی: اوراق آمریکایی در«دولت اصلاحات»خریده شد/اگر اعتماد دولت قبل به آمریکا اشتباه بود چرا دولت روحانی آن را تکرار کرد

مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به غارت اموال بلوکه شده ایران از سوی آمریکا، همزمان با اجرای برجام اظهار داشت: این مسئله چند دلیل اصلی دارد که باعث شده آمریکا در این مقطع خاص دست به این کار بزند، دلیل اول این است که آمریکا می‌خواهد بگوید هزینه اقدامات خصمانه علیه ایران در دوران بعد از برجام صفر است و آن‌ها می‌توانند هر اقدام خصمانه‌ای انجام دهند و مطمئن باشند که برجام آسیب نخواهد دید.

محمدی بر همین اساس تصریح کرد: این اطمینان خاطر آمریکایی‌ها باعث شده که آنها به آسانی دست به اقدامات خصمانه علیه ایران بزنند.

این کارشناس مسائل سیاسی به تشریح دلیل دوم انجام چنین اقدامی از سوی آمریکا پرداخت و ادامه داد: دلیل دوم این است که اساساً دولت آمریکا استراتژی تحریم علیه ایران را کنار نگذاشته بلکه درصدد تقویت این راهبرد است و تلاش می‌کند که راه‌های جدیدی برای ایجاد محدودیت‌های مالی علیه ایران پیدا کند که یکی از آن‌ راه‌ها پناه بردن به احکام دادگاه‌های آمریکاست.

وی یادآور شد: بنابراین دولت آمریکا می‌تواند ادعا کند که در این زمینه کاری از دستش ساخته نیست لذا آنها حتماً به تشدید این روند ادامه خواهند داد.

محمدی با بیان اینکه دلیل سوم این

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...