ویژه کنید
عکس و تصویر سلسه پستهای #سیره_پیامبر_اعظم حضرت ختمی مرتبت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در ...

سلسه پستهای #سیره_پیامبر_اعظم حضرت ختمی مرتبت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در روابط خارجی
.
.
#قسمت_شانزدهم:
برای فهم هرچه دقیق تر برنامه ی آزادی برده در اسلام، بهتر است به آغاز طلوع خورشید فروزان اسلام در مکه باز گردیم و نزول ایات الهی به حضرت محمد (ص) را مورد بررسی قراردهیم.
.
.
یکی از سوره هایی که در مکه قبل از هجرت پیامبر(ص) ویارانش به مدینه نازل شد، سوره بلد می باشد.

#سوره_بلد از سوره های کوتاه،کوچک و مکی قرآن است و دقیقاً زمانی نازل شده است که پیامبر تعداد انگشت شماری بیش، پیروان مؤمن نداشت.
.
.
این سوره را می توان در آن شرایط، اعلام برنامه و اعلام مواضع اسلام و پیامبر گرامی(ص) آن نسبت به بردگی، بردگان، ایتام، مساکین و محرومان تلقی کرد.
.
.
خداوند دراین سوره ابتدا از شهر مکه و اهمیت آن سخن می گوید و به آن سوگند یاد می کند و سپس مسأله تولد و حرکت و تحول رامطرح می کند و به آن سوگند یاد می کند

و

به هدایت و گمراهی انسان و امکانات خدادادی جسمی او اشاره می کند و انسان را به عنوان یک موجودی که زاییده و مولود رنج است نام می برد

و آن گاه به عقبه ها یعنی گردنه ها و فرازهای اجتماعی و تاریخی که باید انسان مسلمان از آن عقبه ها بگذرد و اقتحام عقبه نماید یاد می کند و شایدبه عنوان نمونه فک رقبه و آزادی بردگان و اطعام یتیمان و مسکینان را مصادیق این عقبه ها ذکر می کند و می گوید:
اگر انسان مسلمان این عقبه هارا اقتحام و طی نماید، آنگاه جزء مؤمنان قرار گرفته و در گروه بندی اجتماعی و یا اخروی، جزو اصحاب میمنة شمرده خواهد شد[60] .
.
.

پیامبرگرامی(ص)به حکم الهی، سنت حسنه ای را در آزاد سازی بردگان تحکیم بخشید، شخص آن حضرت از روش های گوناگونی برای آزادی بردگان بهره می گرفتند.

به طور مثال:
وقتی مکه فتح شد رسول گرامی برای اسرای جنگی فرمود: همه شما «طلقاء » (آزاد) هستید و در جنگ بدر نیز هر اسیر باسوادی قرار شد ده نفر از مسلمانان را سواد بیاموزد و آزاد شود و از شماری نیز فدیه گرفتند. [61]

.
.
#سلام_بر_اهلبیت #سلام_بر_اهل_بیت #سلام_بر_پیامبر #پیامبر_اعظم #محمد #مصطفی #ختم_رسل #نبی #شهادت #سیاست_خارجی #جهاد_کبیر #حق_پایدار_است

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...