#قرآن_و_صله_رحمبرخی از مناسبت ها و اعیاد ملی و مذهبی مانند #...

#قرآن_و_صله_رحم


برخی از مناسبت ها و اعیاد ملی و مذهبی مانند #عید_فطر، #عید_قربان، #عید_غدیر و #عید_نوروز، فرصت مناسبی است تا انسان به یک وظیفه انسانی و شرعی به نام #صله_رحم عمل کند. صله رحم افزون بر اینکه آثار اخروی دارد، دارای آثار و برکات در زندگی مادی و دنیوی است که از جمله آن ها افزایش عمر و رزق و روزی است به طوری که به زندگی انسان #برکت می دهد و آن را متحول می سازد.

تعریف صله ارحام
#صله_ارحام، اهمیت فراوانی در #اسلام دارد و بر اساس تحقیقی که در مسئله مفهوم شناسی صله ارحام انجام شده است؛ کسی که به واسطه نسبت از جانب پدر، عمو، عمه، خاله، دایی و کسی که به واسطه نسب به انسان نزدیک می شود؛ از مصادیق رحم است. صله رحم به معنای ایجاد ارتباط, دید و بازدید و رسیدگی به امور خویشان و نزدیکان می باشد که در #قرآن_کریم بر این مسئله توجه خاصی شده و بسیاری از آیات به آن پرداخته اند.

#قرآن_مجید به صله رحم سفارش می کند، و آن را عمل #صاحبان_خرد می داند، و قطع با رحم را به عنوان #فسق و قاطع را #فاسق می شمارد.

در سوره مبارکه #نساء حکم می کند تقوای الهی را نسبت به خداوند و ارحام مراعات کنید، خیلی عجیب است که ارحام را پس از خود ذکر فرموده است:
واتَّقوا الله الَّذی تساءلونَ به الارحامَ
#نساء1

رعایت تقوای الهی نسبت به ارحام رعایت آبرو و هویت آنها و شتافتن به دیدارشان، و رفع نواقص زندگی آنهاست.
در سوره مبارکه #رعد مسائلی را به عنوان خصوصیات صاحبان خرد بیان می کند و سود قیامتی آن را پیشواز #ملائکه از آنان در محشر، و سلام فرشتگان به ایشان، و عاقبت بخیری می داند، از جمله آن مسائل صله رحم است.
والَّذین یصلون ما امر الله به ان یوصل ...
#رعد21

در سوره #بقره در رابطه با #قطع_رحم می فرماید:
ویقطعون ما امر الله به ان یوصل…
#بقره27
و رشته ای که آنان را به پیوند آن امر کرده «صله رحم» می گسلند، و در زمین فساد می کنند، اینان در حقیقت زیانکارانند.
آری، قطع رحم زیانکاری است، و زیان و خسارت آن هم کم نیست

در سوره رعد درباره قطع رحم آیه ای قرار دارد:
...ویقطعون ما امر الله به ان یوصل ویُفسدون فی الأرض…
#رعد25
و آنان که قطع می کنند آنچه را خدا به پیوند آن دستور داده، و فساد در زمین می نمایند بر اینان است لعنت و برای آنان است #دوزخ

#سال_نو
#تحویل_سال
#هفت_سین
#قرآن_در_متن_زندگی

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...