:large_red_circle::large_red_circle::large_red_circle: حمایت...

:large_red_circle::large_red_circle::large_red_circle: حمایت ایران از ریاست باکو بر یونسکو؟!

چه هدفی و با چه هزینه ای ؟؟!!


در حالی که انتخاب دبیرکل یونسکو تا چند هفته دیگر با حضور ده نامزد از کشورهای مختلف برگزار می شود، شایعه حمایت برخی مسوولان ایران از نامزد جمهوری باکو، نگرانی‌های عاشقان فرهنگ ایرانی را افزایش داده است.

این در حالی است که جمهوری باکو، پیشتر، بسیاری از یادمان های فرهنگی ایران مانند تار،چوگان، نظامی گنجوی و... را به نام خود در یونسکو ثبت و در کتاب های درسی خود بسیاری از شخصیت های ایرانی را رسما به نام خود مصادره کرده است!!

همچنین در کتاب‌های درسی و کتاب های رسمی دولتی «هنر» در جمهوری باکو، بیشتر هنر ایرانی و ارمنی، آذری معرفی شده و بسیاری از شاعران پارسی گوی چون خاقانی شروانی و نظامی گنجوی (که زادگاهش روستای تا در تفرش است) و خواجه نصیرالدین طوسی نیز ترک تبار فرض
شده‌اند!!

جالب تر این که در کتاب‌های درسی جمهوری باکو ادعا شده که پانصد سال پیش کشوری پهناور به نام آذربایجان، وجود داشته که اردبیل و تبریز هم جزو آن بوده اند و به واسطه تجاوزات مکرر ایرانیان و ارمنیان از زمان هخامنشیان کشور تجزیه و به دو نیمه تقسیم شده است !!!

در این کتاب‌ها، از کل ارمنستان و نیز ٩ استان ایران، حتی گیلان و مازندران به عنوان جزئی از خاک تاریخی کشور موهوم آذربایجان نام برده می شود که از باکو جدا شده اند !!!

این ادعاهای ضد ایرانی در حالی صورت می گیرد که از منطقه شمال ارس، در بیشتر مستندات تاریخی همواره با نام اران و شروان تاریخی یا آلبانیای قفقاز یاد شده است و نخستین بار در ١٩١٨ میلادی نام آذربایجان راستین به مرکزیت تبریز بر روی جمهوری تازه تأسیس باکو گذاشته شد که اعتراض های توأم با نگرانی از تهدید تمامیت ارضی ایران توسط بسیاری از اندیشمندان ایران گرا را موجب شد.

با همه این ها، قابل تأمل است که، هیاتی از دیپلمات های باکو هفته گذشته برای شرکت در کنفرانسی در تهران حضور داشتند که پولاد بلبل اوغلو( کاندیدای باکویی ریاست یونسکو که در موضع گیری های علنی ضد ایرانی مشهور است ) نیز جزو آنها بوده است!!

در همین حال خبرگزاری رسمی آذرتاج در جمهوری باکو هم اعلام کرد که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از تلاش این کشور برای کسب سمت دبیرکلی یونسکو حمایت می کند!!

پیشتر روزنامه شرق طی یادداشتی نسبت به عواقب این مساله هشدار داده بود.

#ننگتان_باد
#دزدی_از_ایران
#ایران
#آذربایجان
#یونسکو
#چوگان
#باکو
#آباد_سازی_همسایگان
#آباد_سازی_ایران

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار