ویژه کنید
عکس و تصویر سهم #بانوان در ساخت #همبود(#جامعه) : در نشست ماهانه‌ی سازمان #بانوان_زرتشتی #پروین_اوشیدری، هموند هیات مدیره‌ی ...

سهم #بانوان در ساخت #همبود(#جامعه) :

در نشست ماهانه‌ی سازمان #بانوان_زرتشتی #پروین_اوشیدری، هموند هیات مدیره‌ی سازمان زنان زرتشتی چنین گفت:
پشت هر مرد موفقی زنی کاردان وجود دارد، البته که چنین است. ما با همازوری و دست در دست هم می‌توانیم کارهایی بزرگ انجام دهیم. با تفاهم و یکرنگی می‌توانیم جامعه را به جلو حرکت بدهیم.
در گذری که به تاریخ می‌زنیم نقش زنان را بررسی می‌کنیم، نزدیک به ۲۰۰سال پیش فرمانروایی قاجار بسیار بر زرتشتیان سخت می‌گرفتند و آنها را آزار ‌می‌دادند که یا باید تغییر دین دهید و مسلمان شوید یا جزیه پرداخت کنید، چنانچه زندگی را برای زرتشتیان سخت کرده بودند آ‌نگونه که زرتشتیان هتا اجازه نداشتند کسب و کار مناسبی داشته باشند و برای تامین هزینه زندگی خود و خانوادشان دچار مشگل شده بودند پس به ناچار دسته دسته از کشور به هند ‌کوچ کردند.
پروین اوشیدری سپس به خدمات ارزنده‌ی «گلستان بانو» پرداخت و گفت:
کیخسرو ایزدیار(پدر گلستان بانو) نیز همین کار را کرد و نخست دخترش «گلستان بانو» را به بمبیی برد و سپس دیگر افراد خانواده‌اش را به بمبیی مهاجرت داد. «گلستان بانو» در بمبیی ازدواج کرد، چون سختی‌هایی که #زرتشتیان در ایران می‌کشیدند را در یاد داشت و ناراحت این مساله بود از همسرش خواست که به زرتشتیان درون #ایران کمک کند تا کمتر دچار سختی شوند و وی نیز در این راه از هیچ کوشش پروا نکرد و به کوشش آ‌نها و همچنین پارسیان هند در کرمان و یزد و تهران مدارس بسیاری ساخته شد.
#گلستان_بانو سواد و ثروت بسیاری نیز نداشت و تنها عشق به میهن و هم میهنانش، شوند کارهای بزرگش شد. این بانو با تلاش و کوشش‌های بی‌دریغش توانست زرتشتیان ایران را نجات دهد و ما باید از او سپاسگزار باشیم. اما به باور من هیچگاه آنگونه که شایسته بود از این بانو سپاسداری نشد. آنان نمونه‌های بارز از نقش زن در جامعه‌ی ما هستند. ما زنان امروزی باید با پیوستن به راه گلستان بانو از وی پیروی کنیم و سرزمین‌مان را بسازیم.
ما می‌توانیم با #همبستگی و به دور از اختلاف نگرها و سلیقه‌ها همبودی بهتر برای فرزندانمان بسازیم. سونابایی و زربایی که دو خواهر بودند برای شادی روان برادر ناکامشان ۶ هزارروپیه به ایران فرستادند و با تدبیر ارباب #کیخسروشاهرخ این پول هزینه‌ی ساخت آموزشکده‌ی ایرج شد. در ادامه پروین اشیدری یادی از بانو فرهادیان همسر شهید نژادکی کرد که ۳ فرزند داشت و چهارمی را باردار بود که همسرش از جهان رفت و ایشان به تنهایی فرزندان نیکی تربیت کردند و به همبود تحویل داد و هرگز قبول نکرد از وی سپاسداری شود.
#فرهنگسازی #خردگرایی

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...