چندی پیش با رایزن فرهنگی ایران در سریلانکا صحبتی داشتم ...می...

چندی پیش با رایزن فرهنگی ایران در سریلانکا صحبتی داشتم ...


می گفت: همه کشور ها در دنیا به سایر نقاط دنیا کمک بلا عوض می کنند.

وقتی از مقایسه بودجه خرج شده ایران در کمک های بلا عوض و فعالیت های فرهنگی در سریلانکا می گفت از کمی بودجه خرج شده ی ایران تعجب کردم!

او می گفت: بودجه ای که عربستان در سریلانکا خرج کرده ۲۵۰۰ برابر بودجه ایران است. متاسفانه ایشان گفت که آمار این بودجه محرمانه است و الا رقم آن را می گفتم تا ببینید که رقم خرج شده ایران در سریلانکا به اندازه یک چندم قیمت یک خانه در تهران هم نیست.

بعد می گفت: این کمک های بلا عوض تاثیر مستقیم روی پیشرفت اقتصاد کشور کمک کننده دارند. مثلا تا به حال برای ما این سوال به وجود آمده که کشورهایی مثل آمریکا که به نظر خیلی ها فقط بر اساس منافع مادی (یا همان چیزی که از آن به عنوان منافع ملی یاد می شود.) سیاست خارجه خود را بنا می کنند چرا به کشورهای دیگر کمک بلا عوض می کنند؟

جواب این است که: الان در دنیا مشخص شده است اصلی ترین عامل ثبات کشور ها در دنیا "جایگاه آن کشور نزد افکار عمومی" است. فلذا اگر کشوری کمک بلاعوضی می کند و یا به فعالیت فرهنگی در یک کشور دیگر می پردازد ثبات کشور کمک کننده در عرصه جهانی بالا می رود و ثبات بیشترین عامل رشد اقتصادی است. به همین خاطر است که مثلا کشور افغانستان با آن وضع اقتصادی در سریلانکا، چرخ خیاطی رایگان پخش می کند.

حالا بیاییم روی قضیه ی فلسطین و لبنان: در مسئله فلسطین و لبنان علاوه بر این که کمک های ما سبب ارتقای جایگاه ایران نزد افکار عمومی آن کشور ها می شود مسئله ای دیگر کمک ما به این کشور ها را توجیه می کند. و آن این است که اسرائیل و آمریکا بلافاصله پس از سرکوب فلسطین و لبنان به دنبال حمله به ایران خواهند بود و بر آن کشور ها متوقف نخواهند ماند.

به عبارت دیگر فلسطینیان و لبنانیان پیش مرگ ما شده اند و چنانچه ما آنان را یاری نکنیم خودمان روزی باید به مصاف آمریکا و اسرائیل برویم.

باید به این نکته دقت داشت که کمک هایی که ما می کنیم از نظر مالی در مقایسه با بودجه سالیانه کشور رقمی نا چیز است. مثلا مجری فاکس نیوز در مصاحبه با آقای احمدی نژاد می گوید: شما صدها میلیون دلار در طول این چند ده سال به حزب الله لبنان کمک کردید.

این رقم صدها میلیون دلار را داشته باشید.

حالا بیایم رقم خسارت های وارده ناشی از جنگ تحمیلی را ببینیم: هزار میلیارد دلار

به عبارت دیگر اگر ما می خواهیم از جنگی مثل جنگ تحمیلی با خسارت های فراوان آن جلوگیری کنیم ناچار به کمک به فلسطینیان و لبنانی ها هستیم.

***

نکته ای درباره در هم تنیدگی قسمت اول و دوم پست:

صحبت من این است که کمک ما به فلسطین اساسا باید در راستای رسیدن به عدالت و کمک به پیروزی حق علیه باطل باشد. و نگاه های این گونه ای که صرفا بر مبنای منافع مادی به بررسی قضایا می پردازد نگاه درستی نیست و ما باید در قضیه فلسطین مبنایی انسانی اسلامی داشته باشیم و نه نگاهی صرفا بر مبنای اقتصاد. هر چند چنانچه در این پست گفته شد اگر با همان عقل معاش و حسابگر اقتصادی هم نگاه کنیم کمک ما به فلسطین به نفع ماست

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ادامه‌ی دیدگاه ها