AflakihaAflakihaدنبال کردن
کپی متن در حافظه موقتکپی آدرس در حافظه موقتگزارش تخلف
#کردار_مان
Aflakiha#کردار_ماندگار

فرزند آوری زیاده بر آثار دنیوی، آثار معنوی فراوانی دارد که می‌تواند مورد بهره‌برداری پدر و مادر حتی بعد مرگ هم قرار بگیرد و آن فرزند درستکار است؛ فرزند درستکار باکار نیک خود موجب پاداش، برای خود خواهد شد و البته پاداشی هم به همان اندازه و یا بیش‌تر برای پدر و مادر فرزند ثبت خواهد شد؛ چرا این فرزند درستکار را آن‌ها به دنیا و پرورش داده‌اند و هم آنان خواستگاه پرورش درست او بوده‌اند؛ پس آن‌ها در پرورش او تأثیر بسزایی داشته‌اند. فرزند آوری سبب می‌شود که کردار پدر و مادر حتی بعد از مرگ، ادامه داشته باشد و البته با مرگ پایان نپذیرد و این‌یکی از مهم‌ترین آثار معنوی فرزند آوری است.

قال رسول‌الله صلی‌الله علیه وآله وسلم: زمانی که انسانی بمیرد، کردارش پایان می‌پذیرد جز از سه چیز؛ صدقه‌ی جاریه (کار نیک ماندگار) و عملی که بعد از او مورد بهره‌برداری قرار گیرد و فرزند درستکاری که برای او دعا کند. (۱)

فرزند آوری سبب باز بودن کردار انسان بعد از مرگ خود می‌باشد و رفتارها و کردارها به‌طور غیرمستقیم به نام او ثبت می‌شود؛ چراکه هرچند خود شخص نیست ولی کردار نیک او با فرزند درستکار و کردار نیک او همچنان وجود دارد.

پی‌نوشت:
۱) ارشاد القلوب، حسن بن ابی الحسن دیلمی، جلد ۱، صفحه‌ی ۱۴

#کردار_و_رفتار
#کردار_ماندگار
#متن_کوتاه
#ایران_جوان
بیشتر ...
نمایش همه 0 نظر
۲ سال پیش