ویژه کنید
عکس و تصویر یگان ویژه صابرین سپاه نخبه ترین رسته تکاوری یگان ویژه صابرین به گردانی از نیروی ...

یگان ویژه صابرین سپاه نخبه ترین رسته تکاورییگان ویژه صابرین به گردانی از نیروی زمینی سپاه پاسداران اطلاق می‌شود که جهت انجام عملیات‌های ویژه در محدوده جغرافیای ایران بنیان‌گذاری شده‌است. نام این یگان برگرفته از نام صابرین در آیه ۶۵ سوره انفال است[ که در این آیه به مومنان دستور داده می‌شود که جهاد کنند و از تعداد کم ایشان در برابر کفار حتی اگر یک دهم آنها باشند، نهراسند، زیرا به واسطه ایمانشان، خدا یاور آنان است.به نام خدا

هر آنچه از سختی یگان‎های ویژه در فیلم ها دیده اید، در صابرین عینیت می یابد؛ پیاده روی های چند ده کیلومتری در جنگل و کویر، غواصی، آموزش‎های هوایی، صخره نوردی های طاقت فرسا و...؛ یگانی که می‎توان آن را هم‎رده یگان‎های ویژه در ارتش‎های مجهز دنیا دانست، اما با یک وجه تمایز مهم یعنی روحیه ایمان و شهادت‎طلبی که نظیری در ارتش‎های دنیا ندارد. صابرین با شهدایی که در شمال‌غرب فدای امنیت کشور کرد، کارنامه درخشانی از خود بر جای گذاشت. هفته نامه پنجره در گفت و گو با سردار \"مرتضی میریان\"، فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمال‌غرب، به بررسی نقش این یگان در برخورد با پژاک پرداخته است. سردار میریان اکنون جانشینی معاونت عملیات نیروی زمینی سپاه را بر عهده دارد.


لطفا ابتدا درباره یگان ویژه نیروی زمینی سپاه توضیحات مختصری ارائه بفرمایید. چرا نام صابرین برای این یگان انتخاب شد؟
نام صابرین برگرفته از آیه 65 سوره انفال است که خداوند در این آیه یک مقایسه آماری کرده و توان صابرین را در برابر دشمن، یک به ده اعلام می‎کند؛ البته خداوند در اینجا قید می کند به شرطی که ایمانشان قوی باشد.

در نیروی صابرین هم مهمترین مشخصه، ایمان و اعتقاد است. البته دو مشخصه مهم دیگر نیز برای این نیرو در نظر گرفته شده است؛ یعنی افراد عضو نیروی صابرین افرادی سه بعدی هستند.
ویژگی دوم و سوم، علم و تخصص و توان بالای جسمی است. همه اینها از آموزهای دینی گرفته شده و در آیین نامه صابرین هم آورده شده است.

روند آموزش و تربیت صابرین چگونه شکل گرفت؟
وقتی قرار باشد یک نیروی ویژه تشکیل شود، آموزش هایش هم باید خاص و متناسب با تعریف نیرو باشد. در ابتدا بحثی بود مبنی بر این که این آموزش در خارج از کشور صورت بگیرد یا داخل. آیا داخل کشور توان چنین آموزش‎هایی را دارد یا ندارد؟

در آن زمان جلسات مکرری در آموزش نیروی زمینی در این خصوص برگزار شد. نهایتا تصمیم بر این شد که اگر چه به تنهایی توان آموزش کامل را نداشته باشیم اما با بسیج امکانات کشور مثل کمک گرفتن از فدراسیون‎های مختلف می توانیم به هدفمان برسیم.

ما در طول دوره یکم و دوم از 300 مربی استفاده کردیم که بخش زیادی از آنها بیرون از سپاه بودند. فدراسیون‎های کوهنوردی، صخره‎نوردی، رزمی، تیراندازی و خیلی فدراسیون‎های دیگر را آوردیم پای کار و از مربیان آنها استفاده کردیم.

در واقع تمام کشور را بسیج کرده و پای کار آوردیم تا امروز با گذشت نزدیک به 12 سال از تشکیل صابرین، مربیان متخصص خودمان را داشته باشیم.

نیروهای اولیه صابرین طی چه روندی انتخاب می شدند؟
فراخوان دادیم و شرط اولیه هم این بود که داوطلبین، نیروی رسمی سپاه باشند. در اولین مرحله تعدادی داوطلب شدند. دو ویژگی لازم بود تا وارد مراحل بعدی شوند؛ اول داوطلب بودن و دوم شهادت‎طلب بودن.

اولین تستی که گرفتیم این بود که 54 کیلومتر راهپیمایی مداوم و با تجهیزات داشتیم که چند نفر ریزش کردند. انواع و اقسام تست‎ها را از اینها گرفتیم؛ از تست‎های بدنی تا روانی و هوش. بحث هوش و آمادگی ذهنی فاکتور خیلی مهمی است.

نیروهای ویژه در شرایط سخت قرار می گیرند و خودشان باید تصمیم بگیرند، طرح‎ریزی کنند و عملیات انجام دهند؛ بنابراین باید از هوش بالایی برخوردار باشند.

صعودهای بالای 4000 متر، حدود 300 کیلومتر جنگل‎نوردی، 500 کیلومتر کویرنوردی و بالای 1200 متر صخره‎نوردی از دیگر آزمایش‎های ما بود.

نیروهای صابرین دارای چه سطح‎بندی هستند؟
چند سطح برای آنها تعریف شده است: تکاور، نیروی مخصوص و نیروی ویژه.

هنگام تشکیل صابرین، از نیروهای ویژه دیگر کشورها هم الگو گرفتید؟
همان موقع متون و اطلاعات مربوط به 11 نیروی ویژه در دنیا ترجمه و مطالعه شد. به‎خصوص نیروهای ویژه انگلیس که حدود 400 سال قدمت دارد و تقریبا پایه و الگوی همه نیروهای ویژه در دنیاست و اغلب کشورها از آن الگو گرفته اند. ما هم از تجارب دیگران حتی اگر دشمن باشد نگذشتیم.

چه چیزی صابرین را از سایر نیروهای ویژه دنیا متمایز می‎کند؟
ما زیربنا و پشتوانه ای بسیار قوی داریم که بسیاری از آنها آموزه‎های قرآنی است و سیره اهل بیت‌علیهم‌السلام و پیامبر اکرم‌صلوات‌الله‌علیه‌وآله که می تواند بسیار کارساز باشد.

بنیادی‎ترین ویژ

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ادامه‌ی دیدگاه ها
Loading...