ویژه کنید
عکس و تصویر #شبدر_زینتی . 3 نیازها : آبیاری: برای آبیاری این گیاه ابتدا باید صبر کرد تا ...

#شبدر_زینتی . 3
نیازها :
آبیاری: برای آبیاری این گیاه ابتدا باید صبر کرد تا سطح خاک نسبتاً خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کرد. آبیاری زیاد و ماندگاری آب در خاک موجب پوسیدن قسمت های زیرین این گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می شود.
خشکی کشیدن گیاه نیز در ابتدا موجب خشکی و سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت پژمردگی گیاه خواهد شد. به طور کل در روزهای گرم به آبیاری بیشتر با فواصل کمتر نیاز دارد اما هر مقدار که دمای هوا کاهش یابد نیاز به آبیاری نیز کمتر خواهد شد به نحوی که گاهی می توان هر ۱۰ روز یکبار و حتی دیرتر (بسته به سرمای هوا) آن را آبیاری کرد.
این گیاه نسبت به رطوبت هوا سختگیر نیست و نیازی به افزایش رطوبت هوا از طریق غبارپاشی و یا سایر روشها را ندارد
دما: این گیاه به طور کل هوای خنک و حدود ۱۵ درجه را می پسندد اما دما را تا حدود ۲۷ تحمل کرده و به رشد خود ادامه می دهند و دمای بیش از ۲۷ ، گیاه را وارد مرحله رکود و عدم فعالیت می کند.
به همین دلیل است که در روزهای گرم باید سعی کرد گیاه را اولا به شکل مناسب آبیاری کرد تا خشکی نکشد و دوما در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد. همچنین در هوای سردتر نیز آبیاری را باید کاهش داد زیرا هوای سرد به همراه آبیاری زیاد و نامناسب مساوی با پوسیدگی و مرگ گیاه است.
نور: گیاه را می توان در مکانهایی نیمه آفتاب و نیمه سایه کشت کرد. یعنی وجود حداقل ۵-۴ ساعت نور برای آنان کافی است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستانهای گرمی دارد و اگر قصد کاشت این گیاه را در فضای باز دارید بهتر است مکانی را انتخاب کنید که از ۲ بعد از ظهر به بعد دارای سایه باشد زیرا نور شدید و گرمای زیاد موجب سوختن و قهوه ای شدن برگها می شود.
مکان فاقد اشعه مستقیم خورشید اما پر از نور و روشن مشکلی را برای رشد برگها ایجاد نمی کند اما امکان دارد مانع از گلدهی گیاه شود. یکی از عکس العملهای این گیاه در برابر نور باز و بسته شدن برگها است یعنی زمانی که نور کافی است برگها باز و زمانی که نور کاهش می یابد برگها بسته می شوند.
خاک : نسبت به خاک سختگیر نیست می توان از مخلوط خاک معمولی +خاک برگ +شن (با ذرات ۲ میلیمتر) استفاده کرد. برای کوددهی می توان از کود با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ البته با نصف غلظت به شکل هر ۶-۴ هفته یکبار استفاده کرد.
از آنجایی که شبدر زینتی متراکم بودن ریشه هایش در گلدان را دوست دارد لزومی ندارد که هر سال نسبت به تعویض گلدان آن اقدام کرد . بهترین نشانه خروج ریشه ها از منافذ زیرین گلدان و یا بیرون آمدن قطعاتی از ساقه و پیازها از حاشیه های گلدان است که در آن صورت نیز گلدان جدید را خیلی بزرگتر در نظر نگیرید و فقط کافی است که از نظر حجمی حدود ۲۰٪ از گلدان قبلی بزرگتر باشد.
حتما به وجود منافذ زیرین گلدان و زهکش مناسب خاک دقت کنید زیرا گل آلود شدن خاک و عدم خروج آب اضافی به معنی پوسیدن پیازها و در نهایت از بین رفتن تمامی گیاه است.
#رایحه_بهاری
@RayeheBahary

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...