ویژه کنید
عکس و تصویر 💠 #اولین_کسی_که_قرآن_را جمع_آوری_کرد که بود❓ 📜 در روایات فراوانی آمده است که : پیامبر صلی ...

💠 #اولین_کسی_که_قرآن_را جمع_آوری_کرد که بود❓


📜

در روایات فراوانی آمده است که :
پیامبر صلی الله علیه و آله در ایّام حیات خویش، پیوسته در ساعاتی از شبانه روز، آیات نازل شده و تأویل آن را به علی علیه السلام می آموخت.


ابوالفتاح نقل می کند که :
امام صادق علیه السلام فرمود:
خداوند تنزیل و تأویل را به پیامبرش آموخت و فرستاده خدا صلی الله علیه و آله آن را به علی علیه السلام یاد داد.(1)

اصبغ بن نباته می گوید:
وقتی علی علیه السلام برمسند خلافت نشست و مردم با او بیعت کردند، فرمود:
به خدا! من از هر مدّعی دانشی، به قرآن و تأویلش داناترم...
سوگند به آن که دانه را شکافت و جاندار را پدیدآورد! اگر از هر آیه ای بپرسید، به شما گزارش کنم که چه زمانی نازل شد و در باره چه چیزی نزول یافت و به شما ناسخ و منسوخ، خاص و عام، محکم و متشابه و مکّی و مدنی بودن آن را خبردهم.(2)


نیز #حضرت_علی_علیه_السلام فرمود:
من ناسخ و منسوخ، محکم و متشابه، فصل و وصل وحروف و معانی قرآن را نیز می دانم.
به خدا! هیچ حرفی برمحمد صلی الله علیه و آله نازل نشد مگر آن که من می دانم که درباره چه کسی ودر چه روزی و چه جایی نزول یافت.
به خدا! «انّ هذا لفی الصحف الاولی * صحف ابراهیم و موسی»؛(3) پیش من است. من آن ها را از فرستاده خدا صلی الله علیه و آله به ارث برده ام.(4)


نیز فرمود:
آنچه را غایب بودم، (پیامبراکرم صلی الله علیه و آله ) حفظ می کرد و زمانی که بر او وارد می شدم، به من می فرمود:
ای علی! پس از تو، خدا فلان آیه را نازل کرد. پیامبر صلی الله علیه و آله آن آیه را برای من می خواند و تأویلش را نیز به من می آموخت.(5)


عبداللّه بن حسن بن حسن بن علی علیهماالسلام از پدرش، از جدش چنین نقل می کند:
پیامبر صلی الله علیه و آله هرگاه در روز بر او وحی نازل می شد، آن روز به شب نمی رسید مگر آن که آن را به علی علیه السلام گزارش می کرد و هرگاه در شب بر او نازل می شد، آن شب به روز نمی رسید مگر آن که آن را به علی علیه السلام خبر می داد.(6)⚜ اوّلیـن جمـع کننده قــرآن ⚜


ابن ابی الحدید معتزلی می گوید:
همه اتّفاق دارند که #علی_علیه_السلام #قرآن را در زمان #رسول_خدا صلی الله علیه و آله حفظ می کرد و غیر از او کسی قرآن را حفظ نمی کرد و او #اول_کسی_است_که_قرآن را #جمع_آوری کرد.(7)


بیش تر محقّقان و تاریخ نویسان برآنند که جمع و ترتیب سوره ها بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه و آله به دست امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام ، سپس زید بن ثابت و دیگر صحابه بزرگوار انجام گرفت.(8)


ابن فارس از عبد خیرنقل می کند که پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله ، علی علیه السلام نخستین کسی بود که قرآن را گرد آورد.(9)


بنابرنظر علمای شیعه و اهل سنت ، حضرت علی علیه السلام #آغازگر_تدوین_قرآن ـ بنابر وصیّت پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله ـ پس از رحلت آن حضرت بود.
علمای اهل سنت نام چهار نفر را به عنوان نخستین جامع و مدوّن قرآن نام می برند که حضرت علی علیه السلام در رأس آن ها قرار دارد.
این چهار نفر عبارتند از: علی علیه السلام ، ابوبکر، عمر و سالم مولی حذیفه.(10)


حضرت علی علیه السلام می فرماید: «لمّا قبض رسول اللّه صلی الله علیه و آله اقسمت الاّ اضع ردائی عن ظهری حتی اجمع مابین اللّوحین فما وضعت ردائی حتّی جمعت القرآن»(11)

وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله رحلت کرد، قسم یاد کردم که ردا بردوش نگیرم تا وقتی که قرآن را جمع آوری کنم و ردا برنگرفتم تا قرآن را جمع آوری نمودم.


ابن ابی الحدید می نویسد: «لمّا قبض النّبی صلی الله علیه و آله جلس علیّ فالّفه کما انزل اللّه و کان به عالماً»(12)

وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله رحلت نمود، علی علیه السلام قرآن را آن گونه که نازل شده بود، تنظیم نمود و به نزول آن آگاه و دانا بود.


سلیم بن قیس از سلمان نقل می کند، علی علیه السلام پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله ملازم خانه شد و قرآن را تألیف نمود و از خانه بیرون نیامد تا این که قرآن را از ورقه های کاغذ، چوب ها، چرم ها و قطعات دیگر، در یک جا جمع کرد و در پارچه ای گذاشت و مهر نمود.

ابن شهرآشوب می نویسد:
پیغمبراسلام صلی الله علیه و آله به علی علیه السلام فرمود:
یاعلی! این کتاب خداست، با خودبردار. پس علی علیه السلام آن را در پارچه ای نهاد و به منزل برد و پس از رحلت پیغمبر صلی الله علیه و آله آن را بر طبق نزول تألیف نمود و به آن آگاه و عالم بود.(13)


محمدبن سیرین گوید:
چون آغاز خلافت ابوبکر شد، علی بن ابی طالب علیه السلام در خانه خود نشست. به ابوبکر گفتند که او از بیعت با تو کراهت دارد. این بود که ابوبکر او را م

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...