#کاشت_ناخن آیا کاشتن ناخن اشکالی داره؟ برای وضو و غسل مشکلی ...

#کاشت_ناخن

آیا کاشتن ناخن اشکالی داره؟ برای وضو و غسل مشکلی ایجاد می کنه؟

:books: مقام معظم رهبری: اگر کسی ناخن کاشته باشه باید برای وضو و غسل اونا رو بکنه، حتی اگر هزینه هم داشته باشه بازم باید این کار رو بکنه، چون ناخن مصنوعی مانع رسیدن آب به بدن می شه.

:writing_hand:️ اما در هر حال اگر این کار رو کردید و کندن ناخن ها غیر ممکنه یا درد و سختی زیاد و غیر قابل تحملی داره باید وضو و غسل جبیره ای کنید یعنی دست تر روی ناخن بکشید.

:bell: در ضمن اگر ناخن مصنوعی عرفاً زینت حساب بشه باید از نامحرم پوشونده بشه.

:up-pointing_red_triangle:استفتاء کتبی از دفتر آیت‌الله خامنه ای و استفتائات واحد پاسخ به سؤالات جامعة الزهراء باب وضو، ص 19.

:books:آیت الله مکارم: کاشتن ناخن اگر ضرورتی داشته باشه اشکالی نداره، اما اگر کسی این کار رو کرد باید موقع غسل و وضو ناخن ها رو برداره چون مانع رسیدن آب به بدن می شه و این وضو و غسل رو باطل می کنه.
اگر هم کندن ناخن ها غیر ممکنه یا درد و سختی زیاد و غیر قابل تحملی داره باید وضو و غسل جبیره ای کنه یعنی دست تر روی ناخن بکشه.

:up-pointing_red_triangle:سایت آیت‌الله مکارم شیرازی، سؤال 9 و استفتائات واحد پاسخ به سؤالات جامعةالزهرا، جزوه غسل، صفحه 16 و 18

:books: آیت الله سیستانی: کاشت ناخن مصنوعی جایز نیست چون مانع رسیدن آب به اعضاء وضو و غسل می شه.
اگرم کسی کاشته باشه برای وضو و غسل باید اون رو بکنه، مگر این که کندن ناخن ها غیر ممکنه یا درد و سختی زیاد و غیر قابل تحملی داره، در این صورت باید هم وضو و غسل جبیره ای کنه هم تیمم.

:bell: راستی اگر از اول می دونسته که اگر ناخن بکاره این مشکلات براش پیش میاد، بنابر احتیاط واجب، باید بعد از برداشتن ناخن ها، همه نمازهایی که تو این مدت خونده رو هم قضا کنه.

:writing_hand:️ از نظر زینت بودن هم به نظر می رسه ناخن مصنوعی عرفاً زینت باشه ولی در هر حال اگر شک دارید عرفا زینت هست یا نه، لازم نیست از نامحرم بپوشونیدش و حکم زینت رو نداره.

:up-pointing_red_triangle:سایت آیت‌الله سیستانی، احکام وضو و استفتائات موجود در واحد پاسخ به سؤالات جامعة الزهراء(قم).

:books:بقیه مراجع: نظر بقیه مراجع هم تقریبا همینه که بالا گفته شد، پس برای خودتون دردسر درست نکنید.

:up-pointing_red_triangle:استفتائات موجود در واحد پاسخ به سؤالات جامعة الزهراء(قم).

https://sapp.ir/hejabzahrai

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است