⚫⚫⚫⚫⚫⚫⚫میثم تمار :میثم تمار فرزند یحیی از صحابه علی علیه الس...

⚫⚫⚫⚫⚫⚫⚫

میثم تمار :

میثم تمار فرزند یحیی از صحابه علی علیه السلام امام اول شیعیان است

زندگی :

او اهل سرزمین نهروان منطقه ای بین عراق و ایران بود . برخی او را ایرانی و از مردمان فارس دانسته اند و به او ابو سالم هم میگفتند . لقب تمار ( خرما فروش ) را هم به همین جهت که او در کوفه خرما فروش بوده است به او داده اند .
او ابتدا غلام زنی از طایفه بنی اسد بود . که بعدها علی علیه السلام او را خرید و آزاد کرد و بعد از آن از یاران حضرت علی علیه السلام گشت و هم چنین وی از صحابه پیامبر اسلام نیز به شمار می آمد .
امیرالمومنین پیشتر سرگذشت او را از زبان پیامبر اسلام شنیده بود . اولین آشنائي او با امیرالمومنین در دوران خلافت حضرت علی علیه السلام صورت گرفت ، که به دنبال آن با خرید او از صاحبش او را آزاد کرد .
امیرالمومنین با مشاهده استعداد روحی و زمینه مناسب وی دانش و آگاهی های فراوان به او آموخت . میثم علم تفسیر قرآن را نزد مولای خود فرا گرفت و از معارفی که از او آموخته بود کتابی تدوین کرد که پسرش از او روایت کرده ، به همین جهت وى يكی از مؤلفين شیعه به حساب می آید .

مرگ :

نقل است که امیرالمومنین چگونگی کشته شدن میثم را پیش گوئی ، و به وی گفت تو را بعد از من دستگیر میکنند و به دار خواهند آویخت ، در روز سوم از بینی و دهان تو خون روان خواهد شد که محاسنت را رنگین خواهد ساخت .
میثم در آخر سال 60 هجری 10 روز قبل از ورود امام حسین به عراق به دلیل وفاداری به امام حسین علیه السلام توسط لعنت الله عبیدالله بن زیاد دستگیر شده و به همان نحوی که امیرالمومنین خبر داده بود به دار آویخته شد ، او اولین مسلمانی بودکه به هنگام مرگ لگام بر دهانش زده شد .
هدیه نثار روحش فاتحه و صلوات

منابع :

شرح ابن ابی الحدید ، ج 2 ص291
ابن حجر عسقلانی ، الاصابة في معرفتة الصحابه ، ج 3 ص4
شیخ عباس قمی نفس ، المهموم ترجمه شعرانی ، ص 59
شیخ مفید ،ارشاد ، ج 1 ص 323
سفینةالبحار ، ج 2 ص 524

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

Loading...