سالگرد رحلت آیت الله شیخ مرتضی تهرانی

سالگرد رحلت آیت الله شیخ مرتضی تهرانی

آیت‌الله شیخ مرتضی تهرانی فرزند میرزاعبدالعلی تهرانی و برادر گرامی مرحوم شیخ مجتبی تهرانی و از اساتید مشهور اخلاق کشورمان محسوب می‌شود. پدر ایشان حاج میرزا عبدالعلی از شاگردان آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم بود.

مرحوم شیخ مرتضی تهرانی از شاگردان مبرز مرحوم امام خمینی (ره) بود. همچنین در دروس خارج فقه آیت ا.. سید حسین طباطبایی بروجردی شرکت می‌کرد. او در دومین دوره تدریس اسفار توسط علامه طباطبایی نیز شرکت داشته‌است. وی در جوانی به همراه محمد مفتح، محمدتقی مصباح یزدی، محمدرضا مهدوی کنی، محمدباقر باقری کنی، محمد امامی کاشانی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محسن دانش آشتیانی، سید حسن میردامادی، بهجتی کرمانی، میرزا علی غفوری، جواد الهی کنی و آمیرزا حسین نوری به تحصیل و مطالعه دروس ریاضیات، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی، زبان، زمین‌شناسی و اقتصاد پرداختند تا زبان جامعه ی امروز، آموزش و پرورش امروز و دانشگاه امروز را هم بدانند زیرا احساس کرده بودند روحانی هر قدر در علوم حوزوی قوی باشد، باید زبان جامعه ی روز و زبان دانشجویان را هم بداند.
وی قبل از انقلاب ۵۷ از فعالین و یاران نزدیک امام خمینی (ره) محسوب می‌شد و حتی بعد از تبعید امام به نجف، به آنجا رفت و از معدود کسانی بود که در درس‌های ولایت فقیه امام در نجف شرکت کرد. اما از همان سالهای نخستین انقلاب به کلی از سیاست کناره گرفت و از پذیرش سمت در نظام جمهوری اسلامی ایران اجتناب کرد. هر چند که همواره از ورود به مسائل جزئی و عملی سیاسی به شدت پرهیز کرده‌است با این حال در بین روحانیون به عنوان یک انسان سیاسی شناخته می‌شود. نظر وی این است که در مسائل سیاسی همیشه باید اخلاق را رعایت نمود.
وی از همان بدو انقلاب همواره پیشنهادهای ورود و اشتغالش به امور سیاسی اجرایی قضایی را رد نموده و نپذیرفته‌است.

آیت ا.. شیخ مرتضی تهرانی به علت نارسایی کلیوی بامداد روز شنبه ۳۰ تیرماه ۹۷ در مشهد درگذشت.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است