هاآرتص: جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای به نفع نتانیاهو بود ؛هاآرتص...

هاآرتص: جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای به نفع نتانیاهو بود ؛


هاآرتص نوشت: نتانیاهو هیچ‌گاه واقعا علیه توافق هسته‌ای ایران مبارزه نکرد چون ایدئولوگ نیست و از همین رو برخلاف باور عامه، توافق هسته‌ای بزرگترین پیروزی اوست.

روزنامه صهیونیستی "هاآرتص"، نوشت: برخی می گویند توافق هسته ای ایران، بزرگترین شکست برای نتانیاهو است، اما در واقع این توافق، پیروزی برای وی محسوب می شود.عقل سلیم می گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دوران حرفه ای خود، هفته گذشته با اعلام شدن حصول توافق هسته ای تاریخی با ایران با سخت ترین شکست سیاسی مواجه شد.
از زمانی که نتانیاهو به نخست وزیری رسید، ایران، کانون اصلی توجه او طی شش سال گذشته بوده است. او با تمرکز بسیار زیاد بر این موضوع، همه پل های پشت سر خود را خراب کرد، آداب دیپلماتیک را در سفر به آمریکا نقض کرد و مهمترین دوست و متحد اسرائیل را رنجاند تا با این توافق مبارزه کند.

اما در نهایت این توافق که نتانیاهو آن را یک اشتباه بد در ابعاد تاریخی توصیف کرد، به دست آمد.
نتانیاهو در سال های اخیر، به شدت با وسواس قضایای ایران را دنبال می کرد و مرتب به کشورهای غربی هشدار می داد که در دام رژیم متعصب ایران نیفتند.
در صورتی که فرض شود نتانیاهو واقعا علیه توافق هسته ای ایران مبارزه می کرد، به نظر میرسد این توافق شکستی برای اوست.

ولی این واقعیت ندارد.

نتانیاهو در طول فعالیت حرفه ای خود، هرگز یک ایدئولوگ نبوده است. چه زمانی که او به طرح عقب نشینی یک جانبه از غزه توسط آریل شارون رای داد، با وجود این که به شدت مخالف آن بود و یا هشدار دادن درباره مسائل اقتصادی برای برطرف کردن نیازهای سیاسی خود همه این ها تلاشی از سوی او برای باقی ماندن در صحنه سیاسی بود.

عقل سلیم می گوید او از توافق هسته ای با ایران در هفته گذشته بسیار صدمه دیده است، اما این عقل سلیم اشتباه می کند. آنچه در حال حاضر، بزرگترین شکست سیاسی نتانیاهو فرض می شود، در واقع بزرگترین پیروزی اوست، چرا که او از این فرصت استفاده کرد تا صدایش را از همه مسایل سیاسی در اسرائیل بالاتر ببرد. در واقع او توانست دیدگاه همه جناح های سیاسی و رقبای خود را هماهنگ کند. به طوری که رقبای سیاسی او از جناح چپ بعد از توافق هسته ای، همان مواضع نتانیاهو را اتخاذ کردند.
گرچه برخی نتانیاهو را سرزنش کردند که نتوانسته بندهای توافق با ایران را تغییر دهد اما در اظهارات شما هیچ نشانی از مخالفان دولت، ائتلاف ها و دیگر رقبا نمی بینید، چرا که این مسئله وجودی برای اسرائیل بود.
مثلا "ایساک هرتزوگ"، رهبر مخالفان دولت به سرعت به توافق هسته ای با ایران واکنش نشان داد و آن را یک توافقنامه بد توصیف کرد که منافع امنیتی اسرائیل را به خطر می اندازد. او حتی گفت قصد دارد به آمریکا برود و با سیاستگذاران این کشور صحبت کند تا این توافق را رد کند.
در حالی که پنج ماه پیش گفت: مطمئنم اوباما، یک توافق خوب به دست می آورد. اما حالا بعد از ماه ها احتیاط و سرباز زدن، در سایه شرایط جدید هرتزوگ و دیگر اعضای اردوگاه صهیون، ممکن است به دولت نتانیاهو ملحق شوند.برخی دیگر از رقبای نتانیاهو نیز توافق هسته ای ایران را محکوم کردند که نشان از به وجود آمدن انسجام در اسرائیل است.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار