پس لرزه های بیانات قاطع رهبری انقلاب در ریاض ؛مقامات عربستان...

پس لرزه های بیانات قاطع رهبری انقلاب در ریاض ؛

مقامات عربستان: دستور از بالا آمده که با ایران همکاری کنیم ؛


مقامات و مسئولان ذیربط کشور از جمله وزرای کابینه و معاونان وزارت امور خارجه در داخل و مسئولان سازمان حج و زیارت در مکه از همان نخستین ساعات وقوع فاجعه منا به پیگیری وضعیت حجاج جان‌باخته،مجروح و مفقود ایرانی پرداختند؛
اما در این میان، مسئولان سعودی با وقاحت تمام از پاسخگویی و همکاری و معاضدت با مسئولان ایرانی سرباز زدند و حتی در اظهارات گستاخانه‌ای حجاج ایرانی را مسئول حادثه معرفی کردند.

حتی هیئت عالیرتبه ایرانی نیز که به سرپرستی رئیس‌جمهور برای شرکت در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شده بود، نتوانست از بُعد دیپلماتیک کار چندانی برای تسهیل و تسریع مساعدت سعودی‌ها انجام دهد؛
به گونه‌ای که حتی وزیر خارجه نوسبیل و کم تجربه آل سعود نیز به درخواست دفتر نمایندگی ایران برای ملاقات ظریف با وی پاسخ منفی داد و در نهایت وزیر امور خارجه کشورمان از طریق واسطه قرار دادن مسئولان کویتی توانست از مسئولان عربستانی درخواست همکاری بیشتر با نمایندگان ایران در منا بکند.

سرانجام با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته مسئولان کویتی در نیویورک ، مقامات سعودی پذیرفتند که تنها برای وزیر بهداشت و رئیس هلال احمر جهت ورود به خاک عربستان و رسیدگی به وضعیت حجاج مجروح ایرانی، ویزا صادر کنند.

البته کارشکنی و اهمال سعودی‌ها تنها به صدور ویزا برای هئیت اعزامی ایرانی منحصر نماند و آن‌ها در روند پرواز این هیئت نیز خلل ایجاد کردند؛
به گونه‌ای که مسئولان سعودی مانع از پرواز مستقیم هیئت اعزامی ایران به مکه شدند و در نتیجه هواپیمای حامل آقای هاشمی وزیر بهداشت و سرپرست هیئت اعزامی ایران که آقایان قشقاوی معاون کنسولی وزیر امورخارجه و ضیائی رئیس جمعیت هلال احمر وی را همراهی می‌کردند، مجبور شد نخست در فرودگاه دوحه به زمین بنشیند و از آنجا عازم مکه شود.

* * *

اما این کارشکنی و سنگ اندازی و همچنین بی اعتنایی مقامات و مسئولان سعودی به جهدهای دیپلماتیک مسئولان کشورمان تداوم داشت تا اینکه در صبح روز چهارشنبه فرماندهی معظم کل قوا جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای در نهمین مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر، بیانات مهمی را ایراد فرمودند.

بیاناتی که مشحون از منطق و اقتدار بود و بنا به گفته تحلیل گر سرشناس مصری، هراس و ترس را بر جان هیئت حاکمه تازه کار و کم تجربه سعودی انداخت.

معظم‌له در بخشی از بیانات روز چهارشنبه خود چنین گفتند:

اگر کشور ما و ملّت ما بخواهد در مقابل عناصر اذیّت‌کننده و موذی عکس‌العمل نشان بدهد، اوضاع آنها خوب نخواهد بود؛ ما تا حالا خویشتن‌داری کردیم. در قضایای متعدّدی خویشتن‌داری کردیم؛ دست ایران اسلامی از خیلی‌ها بازتر است، توانایی‌های ما، امکانات ما از خیلی‌ها بیشتر است؛ میدانند که اگر بخواهند هماوردی کنند با نظام جمهوری اسلامی، در هیچ صحنه‌ای حریف نمیشوند.
ما رعایت ادب اسلامی، رعایت حرمت برادری در امّت اسلامی را نگه داشتیم؛ ما میتوانیم عکس‌العمل نشان بدهیم. اگر بنا شد عکس‌العمل نشان بدهیم، عکس‌العمل‌های ما خشن هم خواهد بود، سخت هم خواهد بود.

این بیانات صریح، قاطع و پرصلابت مقام معظم رهبری به قدری نافذ و تاثیرگذار بود که بنا به گفته امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه و همچنین اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت، پس از انتشار این بیانات در رسانه‌ها، نوع رفتار و گفتار مسئولان و مقامات سعودی تغییر محسوسی پیدا کرد و سعودی ها با بیان اینکه دستور از بالا صادر شده، در پیگیری امور مربوط به زائران جان باخته، مفقود و مجروح ایرانی سرعت عمل به خرج دادند.

پس از این بیانات معظم له، به اصطلاح حساب کار دست سعودی‌ها آمد و آن ها فهمیدند که باید با متانت و ادب وضعیت حجاج ایرانی را هرچه سریعتر تعیین تکلیف کنند و از کارشکنی و اهمال در این زمینه اجتناب کنند؛

اگر تا چند روز پیش، عادل الجبیر وزیر امور خارجه نوسبیل و کم تجربه آل سعود به خود اجازه می داد که پس از نطق رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل، گستاخی پیشه کند و بگوید که ایران و رئیس جمهور آن آخرین کشور و کسانی هستند که می‌توانند از دموکراسی سخن بگویند!

در دو روز اخیر و پس از بیانات قاطع و نافذ مقام معظم رهبری، وی جرات کوچکترین اظهارنظری را به خود نداد.

و به فعالان و کنشگران سیاسی بار دیگر نشان داد که صراحت لهجه و قاطعیت کلام و نفوذ بیان یک رهبر انقلابی با سخنرانی های یک یا چند دیپلمات تفاوتی از زمین تا آسمان دارد.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار