رتبه ایران در «شاخص فلاکت» کجاست؟
بیزینس اینسایدر، لیست 18 ک...

رتبه ایران در «شاخص فلاکت» کجاست؟

بیزینس اینسایدر، لیست 18 کشور فلاکت زده را بر اساس آمار سال 2014 موجود در «دفتر حقایق» سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا منتشر کرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، در این فهرست، برخی کشورها با هردو معضل تورم و بیکاری دست و پنجه نرم می کنند در حالی‌که در برخی دیگر نرخ یکی از این شاخص‌ها به صورت نامتقارنی از دیگری بیشتر بوده است. البته برخی کشورها نیز به‌دلیل نبود اطلاعات یا به روز نبودن آمارشان از این لیست خارج شده اند.

فهرست این 18 کشور از پایین به بالا به شرح زیر است:

18. تونس
شاخص فلاکت : 20.1 درصد
تورم : 4.9 درصد
بیکاری :‌15.2 درصد
تونس که زمانی به عنوان « الگوی موفقیت در آفریقا و خاورمیانه» مطرح بود، امروز با زنجیره‌ای از چالش‌های بعد از انقلاب سال 2011 خود روبروست. بزرگترین چالش دولت این کشور شامل بازگشت کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران مطمئن و تحت کنترل در آوردن کسری حساب جاری است.

17- جامائیکا
شاخص فلاکت: ‌20.7 درصد
تورم: 7.1 درصد
بیکاری: 13.6 درصد
اقتصاد جامائیکا به شدت وابسته به بخش خدماتی نظیر توریسم بوده است. متاسفانه، این کشور از جنایات زیاد و فساد و بیکاری بالا رنج می‌برد که منجر به وقوع جنایات بیشتر شده است. دولت این کشور با یک اژدهای دو سر در حال مقابله است: از یک سو این نیازمند دستیابی به یک نظم مالی برای پرداخت قرض‌هایش است و از سوی دیگر می خواهد با مشکل جدی جنایت مقابله کند.

16. کرواسی
شاخص فلاکت:‌20.8 درصد
تورم:‌منفی 0.2 درصد
بیکاری:‌ 21 درصد
کرواسی یکی از موفق‌ترین کشورهای استقلال یافته از جمهوری یوگسلاوی سابق است، ولی این کشور در سال 2008 با کندی رشد اقتصادی شدید ناشی از بحران‌های مالی روبرو شد که هنوز نتوانسته از آن رهایی پیدا کند. مشکلات بلندمدت عمده شامل توسعه منطقه‌ای نابرابر، شرایط سرمایه گذاری چالش برانگیز، و نرخ بیکاری بسیار بالا از این قبیل مشکلات هستند.

15. اوکراین
شاخص فلاکت : 20.9 درصد
تورم : 12.1 درصد
بیکاری: 8.8 درصد
اقتصاد اوکراین که در بحران اقتصادی ضربه سختی خورده بود، بالاخره در سال 2010 توانست دوباره اوج گیرد. اما اقتصاد این کشور بعد از جدال با روسیه بر سر کریمه به باد رفت. (در سال 2014 تولید ناخالص ملی این کشور با افت 6.8 درصدی مواجه شد.) فساد سیاسی و تحولات ناکارا مجددا به این کشور بازگشته است.

14. مغولستان
شاخص فلاکت:‌21.7 درصد
تورم :‌ 12.9 درصد
بیکاری 8.8 درصد
اقتصاد مغولستان با خطرهای اقتصادی کوتاه مدت از سوی قوانین پولی و مالی ضعیف دولت مواجه شده، که منجر به تورم بالا و عدم قطعیت در تقاضای خارجی برای صادرات مغولستان شده است.

13. مصر
شاخص فلاکت : 23.5 درصد
تورم: 10.1 درصد
بیکاری : 13.4 درصد
اقتصاد مصر از سال 2011 و درپی ناآرامی‌های امنیتی و سیاسی با افت شدیدی روبرو شد. بخش توریسم و ساخت‌و ساز کشور با رکود عجیبی مواجه شد. علاوه بر این، درآمدهای معاملات خارجی و رشد ضعیف، منجر به اقتصاد عمومی ناپایدار در این کشور شد. اخیرا، منطقه گازی بسیار بزرگی در سواحل مصر کشف شده است.

12. اسپانیا
شاخص فلاکت : 24.1 درصد
تورم: منفی 0.2 درصد
بیکاری : 24.3 درصد
در طول بحران مالی از میزان تورم اسپانیا کاسته شد. این کشور اولین رشد اقتصادی مثبت خود را در سال 2014 تجربه کرد. نرخ بیکاری در این کشور با بیشترین سرعت ممکن کاهش یافت، هزینه های استقراضی این کشور بسیار پایین تر از مقدار اوج آن در سال 2012 بود و نرخ تورم نیز با سقوط مواجه بود.

11. یونان
شاخص فلاکت:‌ 25.5 درصد
تورم: منفی 1.3 درصد
بیکاری : 26.8 درصد
یونان در این تابستان مسئله بزرگی در اروپا داشت. دولت سیریزا در حال جدال با طلبکاران اروپایی این کشور در مورد کمک مالی بود. متاسفانه، یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی بیشمار یونان، ‌عدم اطمینان در مورد آینده یونان در حوزه یورو بوده که منجر به کاهش اعتماد سرمایه گذاران شده است.

10. ایران
شاخص فلاکت: 26.1 درصد
نرخ تورم: 15.8 درصد
بیکاری : 10.3 درصد
ایران در حال حاضر به عنوان پدیده‌ای در عرصه جهانی مطرح است. برداشته شدن بالقوه تحریم‌ها می تواند منجر به ایجاد فرصت‌های اقتصادی زیادی شود. به ویژه با درنظر گرفتن اینکه این کشور بسیار جوان است، جمعیتی نسبتا تحصیلکرده دارد و اندازه بازار این کشور بزرگ است. علاوه بر این موارد، نفت ایران نیز در حال بازگشت به بازار جهانی است.

9. صربستان
شاخص فلاکت: 27.8 درصد
تورم: 1.7 درصد
بیکاری: 26.1 درصد
صربستان با چالش‌های اقتصادی طولانی‌مدت زیادی روبرو است، نیاز برای اشتغالزایی، هزینه بالای دولت (دستمزدها، حقوق بازنشستگی‌ها و سلامت)، افزایش بدهی‌های خارجی خصوصی و عمومی

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است