ویژه کنید
عکس و تصویر عرضه_اعمال_بر_امام_زمان_علیه_السلام #پرسش ❔ این که می گویند اعمال ما بر امامان زمان عرضه می شود ...

عرضه_اعمال_بر_امام_زمان_علیه_السلام
#پرسش

❔ این که می گویند اعمال ما بر امامان زمان عرضه می شود واقعیت دارد ❗ ️ مگر #خداوند ستار العیوب نیست چگونه حاضر می شود که امامان را بر اعمال ما آگاه کند ❕


💠 #پاسخ💠

👌 مساله عرضه اعمال بندگان به امامان علیهم السلام مساله ای ثابت و قطعی است که مورد #تصریح قرآن قرار گرفته و می فرماید ؛

« وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَی اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلی‏ عالِمِ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ فَیُنَبِّئُکُمْ بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ » « بگو عمل کنید، خداوند و فرستاده او و مؤمنان اعمال شما را می‏ بینند و به زودی به سوی کسی باز می‏گردید که پنهان و آشکار را می‏ داند و شما را به آنچه عمل می‏ کردید خبر می‏ دهد » ( توبه 105)

👌 در روایات #فراوانی آمده است که منظور از مومنان شاهد اعمال امامان اهل بیت علیهم السلام می باشند .

📚 البرهان فی تفسیر القرآن ج 2 ص 838

❕ امام #صادق علیه السلام فرمود ؛

« تمام اعمال مردم هر روز صبح به پیامبر عرضه می‏ شود، اعمال نیکان و بدان، بنا بر این مراقب باشید و این مفهوم #گفتار خداوند است که میفرماید وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَی اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ و المومنون »

📚 الکافی ج 1 ص 170

👌 در حدیث دیگری از امام باقر علیه السلام می‏ خوانیم ؛

« تمامی اعمال شما بر #پیامبرتان هر عصر پنجشنبه عرضه می‏ شود، بنا بر این باید از اینکه عمل زشتی از شما بر پیامبر عرضه شود شرم کنید »

📚 بصائر الدرجات ص 446


👌 باز در روایت دیگری از امام علی بن موسی الرضا علیه السلام می ‏خوانیم که شخصی به خدمتش عرض کرد برای من و خانواده ‏ام دعائی فرما، فرمود مگر من دعا نمی‏ کنم؟ بخدا سوگند، اعمال شما هر #شب و روز بر من عرضه می ‏شود »

📚 البرهان فی تفسیر القرآن ج 2 ص 842

👌 البته در بعضی از این اخبار تنها سخن از پیامبر به میان آمده و در پاره‏ای از علی ، و در بعضی پیامبر و امامان علیهم السلام همگی ذکر شده ‏اند، همانطور که بعضی تنها عصر پنجشنبه را وقت عرض اعمال می‏ شمرند، و بعضی همه روز، و #بعضی هفته‏ای دو بار و بعضی در آغاز هر ماه و بعضی به هنگام مرگ و گذاردن در قبر.

📚 بحار الانوار ج 23 ص 333 باب 20

👌 روشن است که این روایات #منافاتی با هم ندارند، و همه آنها می ‏تواند صحیح باشد، درست همانند اینکه در بسیاری از مؤسسات گزارش کار کرد، روزانه را همه روز، و گزارش کار هفته را در پایان هفته، و گزارش کار ماه یا سال را در پایان ماه یا سال به مقامات بالاتر می‏ دهند.

❕ مساله عرض اعمال اثر تربیتی فوق العاده‏ ای در معتقدان به آن دارد، زیرا هنگامی که من بدانم علاوه بر خداوند که همه جا با من است پیامبر و پیشوایان محبوب من همه روز یا همه هفته از هر عملی که انجام می‏ دهم، در هر نقطه و هر مکان اعم از خوب و بد همه #آگاه می ‏شوند، بدون شک بیشتر رعایت می‏ کنم و مراقب اعمال خود خواهم بود. درست مثل اینکه کارکنان مؤسسه ‏ای بدانند همه روز یا همه هفته گزارش تمام جزئیات اعمال آنها به مقامات بالاتر داده می‏ شود و آنها از همه آنها با خبر می‏ گردند.

📚 تفسیر نمونه ج 8 ص 128

❕ این مساله #منافاتی با ستاریت خداوند نیز ندارد چرا که امامان علیهم السلام ماموران اوامر الهی اند و به تعبیر روایات آنان عین الله و ید الله در میان #بندگان هستند و هیچ گونه دو گانگی بین آگاهی خداوند و آگاهی آنان از اعمال بندگان وجود ندارد .

📚 بحار الانوار،ج24 ص191 باب 53

👌 همانطور که آگاهی فرشتگان ثبت اعمال از اعمال انسان منافاتی با #ستاریت خداوند ندارد ، آگاهی امامان نیز منافاتی ندارد چرا که هر دو ماموران الهی هستند . خداوند ستار العیوب است به این معنا که آبروی بنده را نزد سایر بندگان نمی برد اما حساب امامان علیهم السلام و فرشتگان که ماموران الهی هستند از سایر #بندگان جدا است .

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...