ویژه کنید
عکس و تصویر . داریوش سوم (دارا) ا******************* . #داریوش سوم اخرین شاه هخامنشی بود که بر تخت ...

.
داریوش سوم (دارا)
ا*******************
.
#داریوش سوم اخرین شاه هخامنشی بود که بر تخت سلطنت نشست و فرمانروایی امپراتوری #پارسیان را بدست گرفت.
متاسفانه او زمانی قدرت را بر دست گرفت که امپراتوری هخامنشی از عدل و خرد #کوروش قدرت و تدبیر داریوش مدیریت و جهانگشایی #خشایارشا بی بهره گشته و جای خود را به جنگ قدرت درباریان ,زیاده خواهی شاهزادگان و خوشگذرانی سپاهیان داده بود.
#هخامنشیان که زمانی امپراتوری خود را توسط قدرت شمشیر و دلاوری مردانش گسترش میداد هم اکنون به واسطه ثروت فراوان و هنگفت به جا مانده از گذشتگان ارتش را به حال خود وا گذاشته و غافل از تحولات یونان بودند.
.

هرچند که دارا شاه نگونبخت سعی بر تغییر و اصلاحات ونوسازی ارتش خویش بود اما بدلیل اختلافات موفق به این کار نشد.پس از حمله اسکندر دارا سپاهی را از ایالات خود و مزدوران گرد آورد اما به دلیل نا آزموده بودن سربازان، نداشتن رهبری مناسب و همچنین تاکتیک های جنگی اتخاذ شده از طرف دارا در سه جنگ #گرانیک ,#ایسوس و #گواگماله شکست های سنگینی خورده و موجبب سقوط کشور و امپراتوری پر شکوه هخامنشی شد.
.
.پس از فتح پرسپولیس #دارا که هنوز مایوس نشده بود در پی گرد آوردن لشکری بسوی ماد (همدان) حرکت کرد واز ساتراپ باختر #بسوس که از خویشاوندان وی بود کمک خواست اما بسوس وی را بقتل رساند و خود با نام اردشیر پنجم ادعای سلطنت نمود.
.

بدستور اسکندر جسد وی با احترام به پارسه منتقل شده و در تخت جمشید دفن گردید,همان بنایی که پس از چندی توسط خود او به آتش کشیده شد.
تاریخ مینماید او مردی نیک نفس و هوشیار بود که بدلیل غافلگیری و همچنین نبود تجربه و سپاه کار آزموده شکست خوورد.
.
.
با مرگ او امپراتوری هخامنشی پس از 230 سال سقوط کرده و مردم ایران بمدت یک هفته در غم و ماتم دارا اشک و سوگواری کردند.
.
.
منبع:تاریخ هخامنشی,#هرودوت

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

ارسال دیدگاه

Loading...