به گزارش مصاف، گازهای شیمیایی بکار رفته از سوی مقامات امنیتی...

به گزارش مصاف، گازهای شیمیایی بکار رفته از سوی مقامات امنیتی برای حمله به راهپیمایی‌های مسالمت آمیز در بحرین از سال ۲۰۱۱ به این سو تنوع خاصی یافته است. بسیاری از این گاز‌ها تا کنون باعث کشته شدن ده‌ها شهروند در خانه‌هایشان شده است.


تعداد بسیاری از تظاهرکنندگان نیز در اثر شلیک مستقیم و عمدی بمب‌های گازدار از سوی نیروهای سرکوبگر رژیم آل خلیفه بر سر و پیکرشان تا کنون جان خود را از دست داده‌اند.

گازهای بکار رفته برخلاف گذشته دیگر گازهای اشک آور برای متفرق کردن مردم نیست بلکه در بحرین به گازهای سمی پیشرفت کرده است. این گاز‌ها برای هر کس که آن‌ها را استنشاق کند، در بردارنده عوارض خطرناکی است که ممکن است منجر به کشته شدن وی شوند.

به گفته تظاهرکنندگان اگر کسی مقدار زیادی از این گاز‌ها که رنگ آن‌ها سفید و یا زرد است، استنشاق کند، پوست صورتش خواهد سوخت و ریه‌هایش آسیب خواهد دید و دچار تنگی نفس خواهد شد و ممکن است به استفراغ و بیهوشی منجر شوند.

شاهدان عینی خاطرنشان کردند: مقامات رژیم آل خلیفه تا کنون موارد زیادی از گازهای سمی ناشناخته را مورد استفاده قرار داده‌اند که مشخص نیست در کجا ساخته شده‌اند و در بردارنده چه محتویاتی هستند. برخی از این گاز‌ها آبی و برخی دیگر قرمز رنگ هستند.

عناصر امنیتی رژیم بحرین همچنین از گازهای سمی تاریخ مصرف گذشته استفاده می‌کنند.

بحرین از زمان سرکوب قیام مردمی در سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون شاهد موجی از اعتراضات از سوی مردم آن کشور است که خواستار اصلاحات سیاسی هستند.

رژیم آل خلیفه به کمک نظامیان سعودی و مأموران امنیتی امارات که در قالب نیروهای سپر جزیره و نظامیان دیگر کشورهای عربی که در بحرین مستقر شده‌اند، اعتراضات مردمی این کشور را سرکوب می‌کنند.
بر اساس اسناد منتشره در پایگاه ویکی لیکس، رژیم بحرین در سال ۲۰۱۲ برای سرکوب مخالفان از کشورهای مغرب و اردن نیز درخواست کمک نظامی کرده بود که با موافقت این دو کشور روبرو شد.

منبع: ایرنا
#مصاف

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

Loading...