ویژه کنید
عکس و تصویر ✅ واژه‌ای ناآشنا برای ما: بازخواست قانونی مسئولین 🔺 خبر استعفا رئیس‌جمهور کره‌جنوبی🇰 🇷 شاید ...

✅ واژه‌ای ناآشنا برای ما: بازخواست قانونی مسئولین

🔺 خبر استعفا رئیس‌جمهور کره‌جنوبی🇰 🇷 شاید برای مردم ما شگفتی داشت. اتفاقی که ثمره پافشاری مردم آن کشور بر #مطالبه حق خود با عنوان #سلامت_اداری_مالی مدیران کشور بود.
🔺 اما مروری کوتاه بر خبرهای داخلی دیگر کشورها نشان می‌دهد که اتفاقاتی از این دست کم نیستند.
✔ ️ #بازداشت برلوسکونی نخست وزیر اسبق ایتالیا🇮 🇹 به اتهام تخلفات مالی و سوءاستفاده از مسئولیت (۲۰۱۳)
✔ ️ #احضار سارکوزی رئیس‌جمهور سابق فرانسه🇫 🇷 به اتهام سوءاستفاده از اختیارات و مشکلات اخلاقی (۲۰۱۲)
✔ ️ تحت تعقیب قرار گرفتن تونی بلر نخست وزیر انگلیس🇬 🇧 به اتهام تبانی و سوءاستفاده از مسئولیت (۲۰۱۶)
👈 و اتفاقاتی از این دست که روایتگر یک تفاوت زیرساختی در اداره کشورهای پیشرفته و غیرپیشرفته است.
🔺 ممکن است مردم و مسئولین کشورهایی که اتفاقاتی مثل #عزل قانونی، #پیگرد قضایی، #استیضاح یا حتی #سوال مجلس از رئیس‌جمهور/ نخست وزیر، را به ندرت تجربه می‌کنند، احساس کنند که وضع آنها در #سلامت_نظام_اداره کشور چقدر خوب است!!
🔺 اما روی دیگر سکه این است که وقتی اتفاقات فوق برای جامعه و مسئولین تبدیل به یک تابو شود، کم کم معمولی‌ترین قواعد بشری هم می‌تواند برای یک جامعه غریبه شود‼ ️
🔺 طبق قاعده عقلی و شرعی اگر یک فرد معمولی حتی در خواب سهواً به اموال یا جان فرد دیگری آسیب بزند، قانوناً و شرعاً ضِمان پرداخت خسارت را بر عهده دارد.
🔺 اما نکته اینجاست که اگر پیگرد قانونی و قضایی از مسئولین بلند پایه کشور یک تابو تلقی شود، طلب #ضمان_خسارت در برابر سوءاستفاده از اختیارات یا اشتباهات حین مسئولیت برای جامعه و مسئولین قوه مقننه کشور، واژه‌ای ناآشنا خواهد بود.
🔺 ضعف فرهنگی جامعه و ضعف قوانین حقوقی کشور در این موضوع باعث عدم #مطالبه_مردمی و قانونی #ضمان_مسئولیت مدیران در کشور می‌شود.
🔺 این #احساس_مصونیت نسبت به عواقب سوءاستفاده و اشتباهات احتمالی دوران مدیریت، ریشه اغلب تصمیمات نادرست و مضر چه برای منافع ملی و چه منافع شخصی و جناحی است.

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

Loading...