ویژه کنید
عکس و تصویر اگزیستانسیالیسم یا هستی‌گرایی اصطلاحیست که به کارهای فیلسوفان مشخصی از اواخر صده نوزدهم و اوایل ...

اگزیستانسیالیسم یا هستی‌گرایی اصطلاحیست که به کارهای فیلسوفان مشخصی از اواخر صده نوزدهم و اوایل قرن بیستم اعمال می‌شود که با وجود تفاوت‌های مکتبی عمیق در این باور مشترک اند که اندیشیدن فلسفی با موضوع انسان آغاز می‌شود نه صرفاً اندیشیدن موضوعی. در هستی‌گرایی نقطه آغاز فرد به وسیله آنچه «نگرش به هستی» یا احساس عدم تعلق و گم گشتگی در مواجه با دنیای به ظاهر بی‌معنی و پوچ خوانده می‌شود مشخص می‌شود.

طبق باور اگزیستانسیالیست‌ها زندگی بی‌معناست مگر اینکه خود شخص به آن معنا دهد؛ این بدین معناست که ما خود را در زندگی می یابیم، آنگاه تصمیم میگیریم که به آن معنا یا ماهیت دهیم همان طور که سارتر گفت ما محکومیم به آزادی یعنی انتخابی نداریم جز اینکه انتخاب کنیم. و بار مسئولیت انتخابمان را به دوش کشیم بعضی مواقع اگزیستانسیالیسم با پوچ‌گرایی اشتباه گرفته میشود در حالی که با آن متفاوت است، پوچ‌گرایان عقیده دارند که زندگی هیچ هدف و معنایی ندارد در حالی که اگزیستانسیالیست‌ها بر این باورند که انسان باید خود معنا و‌ هدف زندگی اش را بسازد

سازنده بشریت ، فقط بشر است
اگزیستانسیالیسم معتقد است که بشر بدون هیچ اتکا و دستاویزی ، بدون هیچ گونه مددی ، محکوم است که هر لحظه ، بشریّت را بسازد.
((پونژ))«1» در مقاله جالبی می گوید: ((بشر ، آینده بشر است.)) این گفته کاملا درست است. ولی اگر از این جمله استنباط شود که چنین آینده‌ای بر آسمان نقش بسته است ، چنین استنباطی غلط است زیرا به این مفهوم ، دیگر اطلاق لفظ آینده ، ممکن نیست.«2»
اگر این جمله چنین معنی شود که بشر به هر گونه که به وجود آید ، آینده ای دارد که خود باید بسازد و آینده ای بکر در انتظار اوست ، آنگاه به کار بردن کلمه آینده درست است. اما در این حال ، بشر ((وانهاده)) است.

اگزیستانسیالیسم به قدرت عواطف و شهوات معتقد نیست. این مکتب هیچ گاه عقیده ندارد که عواطف نیک، سیلی بنیان کن است که بشر را جبراً به سوی بعضی اعمال می‌راند و در نتیجه ممکن است وسیله رفع مسئولیتی بشمار رود. به اعتقاد ما بشر مسئول عواطف و شهوات خود است.
همچنین اگزیستانسیالیسم عقیده ندارد که ممکن است بشر آیه ای ازلی در روی زمین بیابد که او را راهبر شود؛ زیرا به عقیده ما، بشر شخصاً و به دلخواه خود ، آیه ها را کشف و تعبیر می‌کند

اگزیستانسیالیسم معتقد است که "وجود مقدم بر ماهیت است". این بدان معناست که بشر ابتدا وجود می‌یابد، متوجهِ خود می‌شود، در جهان سر بر می‌کشد و سپس خود را می‌شناسد : یعنی تعریفی از خود بدست می‌دهد.

از کتاب اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر اثر ژان پل سارتر

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...