اشتباهات رایج در مورد گیاهان دارویی 1- مصرف دمنوشها با داروه...


اشتباهات رایج در مورد گیاهان دارویی

1- مصرف دمنوشها با داروهای خاص
بعضی از دمنوشهایی که به صورت روزانه مصرف می گردند با داروهای شیمیایی تداخل دارند و باعث افزایش عوارض جانبی آنها می گردند. مثلا اگر چای بابونه با داروهای خاصی نوشیده شود، دارای برخی عوارض جانبی می‌باشد. در سال 2006، خانمی 70 ساله داروی وارفارین را با چای بابونه خورده بود و با خونریزی داخلی به بیمارستان منتقل شده بود.
داروهای مداخله کننده با چای بابونه:
- آسپرین
- مهار کننده های پلاکت از قبیل: Ticlid و Plavix
این مهارکننده ها خطر حمله و سکته قلبی را کم می‌کنند و برای بیمارانی که استنت(stent) در رگ‌هایشان گذاشته‌اند، تجویز می‌شود.
بابونه شامل مواد ضدانعقادی به نام کومارین می‌باشد و هنگامی‌که این داروها همراه با بابونه مصرف شوند، موجب افزایش خونریزی می‌شوند.
- داروهای ضدانعقاد از قبیل: وارفارین.
وارفارین مشابه کومارین است و اگر این دارو همراه با بابونه مصرف شود، می تواند باعث خونریزی داخلی گردد.
- داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای از قبیل: Amitriptyline، Clompiramine و Imipramine
این داروها توسط آنزیم CYP1A2 در بدن متابولیزه می‌شوند که این آنزیم توسط بابونه مهار می‌شود و موجب افزایش غلظت خونی این داروها می‌شود و در نتیجه می تواند موجب مسمومیت گردد.
- Clozapine
همانند داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای مصرف هم زمان آن با بابونه ریسک مسمومیت را افزایش می‌دهد.
- Propranolol
برای درمان طپش قلب و فشار خون بالا استفاده می‌شود و همانند داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای مصرف هم زمان آن با بابونه ریسک مسمومیت را افزایش می‌دهد.
- Theophyline
گشادکننده برونش ها است و برای بیمارانی که دارای مشکل تنفس می‌باشند، تجویز می‌شود و همانند داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای و Clozapine مصرف هم زمان آن با بابونه ریسک مسمومیت را افزایش می‌دهد.
- Tacrine
برای بیماران مبتلا به آلزایمر و یا زوال عقل تجویز می‌شود همانند داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای و Clozapine مصرف هم زمان آن با بابونه ریسک مسمومیت را افزایش می‌دهد.
2- مصرف گیاهان افزایش دهنده انرژی بدون مشورت پزشک:
آیا در تمام طول روز خسته‌اید و رو به گیاهان و دیگر محصولات طبیعی برای افزایش انرژی می‌روید؟
باید بدانید که این خستگی در اثر بیماری نباشد، بیماری‌هایی از قبیل: آنمی (کم خونی)، آسم، اختلالات خواب (آپنه)، کم کاری تیروئید، سندرم خستگی مزمن و افسردگی.
خستگی می‌تواند نشانه ای از بیماری‌های عفونی، اختلالات قلبی، دیابت، بیماری‌های کبدی و کلیوی، بیماری آدیسون، بیماری‌های خودایمنی (مانند لوپوس)، سرطان، سوء تغذیه و یا عارضه جانبی داروها نیز باشد. پس بهتر است شمایی که احساس خستگی می‌کنید، در ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا پزشک آزمایشات مختلف را برای تشخیص این بیماری‌ها انجام دهد و در صورت منفی بودن این بیماری‌ها، شما می‌توانید روش‌های طبیعی را برای از بین بردن خستگی به کار ببندید.
3- مصرف همزمان گیاهان دارویی، مکمل‌ها و یا داروهای افزایش دهنده احتمال خونریزی با داروهای شیمیایی ضدانعقاد:
داروهای ضدانعقاد از قبیل: آسپرین و یا وارفارین، از تشکیل لخته خون در داخل عروق جلوگیری می‌کنند و بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش می‌دهند. هنگامی که این داروها با گیاهان دارویی و مکمل‌هایی ترکیب شوند که دارای اثر ضدانعقادی می‌باشند، باعث افزایش خونریزی می‌شوند.
این گیاهان دارویی و مکمل‌ها عبارتند از:
- آلوئه‌ورا
- بابونه
- کوآنزیم Q10
- مریم گلی
- گیاه گاو چشم یا گل مینا
- سیر
- زنجبیل
- جینکو (گیاه چینی با برگ‌های زرد)
- جینسینگ
- نخل اره ای
- گوجی (گرگ تیغ)
- پنجه شیطان
- دانگ که (گیاه چینی که برای فروکش کردن علائم قاعدگی و تحریک پذیری استفاده می‌شود)
- روغن ماهی
- پوست درخت بید
اگر شما بیشتر از یک عدد از این گیاهان و یا مکمل‌ها را همراه با وارفارین، آسپرین و دیگر ضدانعقادها مصرف می‌کنید و یا اگر بدون تجویز پزشک از این گیاهان استفاده می‌کنید؛ حتماً برای راهنمایی به یک پزشک متخصص در درمان‌های طبیعی مراجعه کنید.
4- مصرف بی رویه شربت‌های گیاهی و نوشیدنی‌های انرژی زا
بعضی دمنوشها و شربت‌های گیاهی به جای قهوه مصرف می‌شوند و بدون آنکه فرد را عصبی کنند، به انسان انرژی می‌دهند. در تعدادی از تحقیقات مشخص شده که، بعضی از شربت‌های گیاهی با سرطان‌های مری، دهان، ریه و مثانه در ارتباط می‌باشند. این مطالعات نشان داده‌اند که این خطرات برای افرادی که از این شربت‌ها به مقدار زیاد (بیشتر از 1 لیتر در روز) و داغ مصرف می‌کنند، بیشتر می‌باشد. نوشیدنی‌های انرژی زا، حاوی کافئین و مقداری ویتامین و گیاه می‌باشد. یکی از بزرگ‌ترین

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار