عکس و تصویر :eight_spoked_asterisk:️تمتی در افسانه های کهن #عی...

✳ ️تمتی در افسانه های کهن #عیلامی_لری نماد چیست؟؟؟؟ تمتی نماد هوشیاری ، بیداری و رهایی بخشی خود و دیگران است.

درافسانه های به جا مانده از عیلام باستان در لرستان بختیاری و لرستان جنوبی، تمتی ( ماه تی تی ) نام دختری است که خود و 6 دوستش اسیر الازنگی ( دیو ) می شوند.

الازنگی فقط در حالت خواب آنگاه که انسان نه هوشیار است و نه بینا ، میتواند آدمی را بخورد.

و چه انسانهایی چنین به دام او گرفتار آمدند.

تمتی این دختر باهوش که متوجه نیرنگ الازنگی میشود هر شب بر خواب غلبه می کند و بیدار می ماند تا مانع از خوردن خود و خانواده اش به دست الازنگی شود... تا بالاخره شبی با بیدار کردن خواهرانش از خواب غفلت ، از دست دیو رهایی می یابند و حیله های به تکرار تجربه شده و موفق الازنگی را بی اثر می کنند.

نکته ی ظریف و جالب الازنگی این است که از راه صلح و دوستی وارد می شود تا طعمه های خود را گول زده و شکار کند. 🔸 و چه داستانی شیرینتر از این پایان از نیاکانمان... بیداری و آگاهی ما میتواند غفلت از لر برچیند ، اتحاد و یکدل بودن شاخه های مختلف لر و ایلات و طوایف لر میتواند مانع از پیروزی نقشه های الازنگی ها (دشمنان) باشد. 🔹 ماه تی تی یا تمتی نماد آگاهی و اتحاد ماست.

اگر بیدار بمانیم پیروز و رها هستیم ،اما کافیست در خواب غفلت بمانیم ،
آنگاه........ پ.ن: تمتی لقب شاهان عیلامیست ، زمانی که اریایی ها و هخامنشیان (الازنگی ها) بر سرزمین هلتمتی ها (عیلامی ها) مسلط شدند و ما تی تی ها (سردارانی همچون آچین ، آتامیتا ، آریوبرزن و.....) بودند که بفکر رهایی و بیداری مردم هلتمتی از بند دشمنان زمان بودند.
امروزه نیز این فعالین لرهستند که سعی میکنند مردم لر را از وجود الازنگی ها آگاه کنند.
http://neginzagros.com

#نماد #الازنگی #ماتی_تی #تمتی #هلتمتی #اتامیتا #هخامنشیان #اریایی #پارس #ماد #عیلام #الیمایی #افسانه_های_لری .
#لر #تاریخ_لر #بختیاری #لیراوی #بهمیی #ممسنی #کوهگیلویه_بویراحمد #کوهمره #عرب #لک #ملکشاهی #کلهر #زنگنه #سنجابی #اهواز #خوزستان

دانلود نرم‌افزار اندروید ویسگون دانلود از بازار

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است
Loading...